Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ełcka Kolej Wąskotorowa wraca na tory. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Mazur

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Otwarcie sezonu ełckiej wąskotorówki, która jest jedyną tego typu atrakcją turystyczną na Mazurach, początkowo planowano w długi weekend majowy. Jednak w związku z obostrzeniami dotyczącymi przeciwdziałania COVID-19 zostało ono przesunięte na najbliższą sobotę.

– Ze względu na aktualne obostrzenia wprowadzone zostają ograniczenia w liczbie przewożonych pasażerów; w trakcie jednego przejazdu może to być maksymalnie 100 osób. Miejsca do siedzenia zostaną oznaczone naklejkami – poinformowało Muzeum Historyczne w Ełku, które zarządza tym zabytkowym środkiem transportu.

Kolejka zatrzymuje się połowie trasy w Sypitkach, gdzie przed pandemią koronawirusa pasażerowie mieli 1,5 godziny przerwy i mogli uczestniczyć w ognisku. Obecnie przejazdy będą odbywać z postojem skróconym do godziny i bez ogniska. Muzeum zapowiedziało jednak, że organizacja ognisk wróci, gdy tylko pojawi się „zielone światło”.

W ofercie Ełckiej Kolei Wąskotorowej są przewozy turystyczne składami ciągniętymi przez lokomotywę spalinową Lyd1 lub zabytkowy parowóz Px48. Są to przejazdy dla pasażerów indywidualnych i grup zorganizowanych. Bilety można kupować przez internet albo w kasie ełckiego muzeum, które mieści się w zrewitalizowanym budynku stacyjnym.

Trasa prowadzi przez malownicze mazurskie tereny między jeziorami Selment Wielki i Regielskim. Zależnie od pogody do składu dołączane są wagony odkryte lub zamknięte.

Ełcka Kolei Wąskotorowa powstała w latach 1912-18. Jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych wąskotorówek w kraju. W poprzednich sezonach kolejka przewoziła nawet ponad 20 tys. turystów.

Ełcka wąskotorówka od 1991 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Miasto przejęło ją od PKP w 2002 r., a od 2014 r. znajduje się ona w strukturze Muzeum Historycznego w Ełku.

 

Autor: PAP (M. Boguszewski)
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełcka Kolej Wąskotorowa
Ełcka Kolej Wąskotorowa od dziś wznawia kursowanie. Zabytek funkcjonuje na nowych zasadach

Od dzisiaj wznawia kursowanie Ełcka Kolej Wąskotorowa. To jedna z nielicznych tego typu kolejek w Polsce. Ponadstuletnia zabytkowa ciuchcia będzie woziła pasażerów do Sypitek i z...

Zamknij
RadioOlsztynTV