Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W dzień śnieg, w nocy mróz do -21 stopni. Nie zostawiajmy bez pomocy seniorów i bezdomnych

Fot. pixabay

W ciągu dnia należy spodziewać się intensywnych opadów śniegu, a w nocy synoptycy zapowiadają spadek temperatury w regionie, miejscami nawet do minus 21 stopni.

W czasie silnych mrozów zwróćmy uwagę na potrzebujących – apelują służby. Na taką aurę szczególnie narażone są osoby bezdomne oraz starsze, które są samotne i chore.

Seniorzy podczas silnych mrozów nie powinni bez potrzeby wychodzić z domu. Jeśli ktoś ma sąsiada w starszym wieku, warto do niego zajrzeć, zapytać, czy potrzebuje pomocy, albo zrobić zakupy.

Schronisko dla bezdomnych w Olsztynie

W olsztyńskim schronisku zajęte są niemal wszystkie miejsca, a jest ich około stu. Dyrekcja placówki zapewnia jednak, że przyjmie wszystkich potrzebujących. Z powodu pandemii, bezdomni nie mogą wychodzić z placówki bez wyraźnej potrzeby, a nowe osoby przebywają w specjalnych izolatkach.

Bezdomni kochają wolność i nie zawsze chcą pomocy. To pokazała ostatnia kontrola koczowisk. Część osób śpi w altankach na działkach i mają piecyki, którymi się dogrzewają. Dwie osoby koczują w namiocie i odmówili przyjęcia od nas pomocy

– mówi dyrektor olsztyńskiego schroniska dla bezdomnych, Robert Kuchta.

00:00 / 00:00

Dom dla bezdomnych w Elblągu

W Domu dla bezdomnych w Elblągu przebywa teraz 80 stałych pensjonariuszy. W noclegowni i ogrzewalni ostatnią noc spędziło 30 mężczyzn, tylko jednego z nich przywieźli policjanci, pozostali przyszli sami. Placówka jest gotowa do przyjmowania nawet większej liczby osób, nawet jeśli to przekracza standardowy limit miejsc.

Dom dla bezdomnych w Elblągu długo bronił się przed koronawirusem. Teraz trzej mieszkańcy mają potwierdzenie zachorowania na COVID-19. Są odizolowani od reszty, podobnie jak 8 innych osób, które miały z nimi kontakt.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Bezpłatna infolinia

W regionie działa bezpłatna infolinia dla bezdomnych i tych, którzy chcą im pomóc. Pod numerem telefonu 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej w całym województwie.

 

 

Autor: W.Chromy/K.Piasecka/Mira Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, mróz
Niebezpieczny wypadek koło Elbląga. Trzy osoby trafiły do szpitala

Trzy osoby zostały ranne w wypadku pod Elblągiem. Na drodze powiatowej między Tropami Elbląskimi a Żurawcem dachował samochód osobowy. Wypadek wydarzył się około godziny 20. Z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV