Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Dubeninkach w powiecie gołdapskim powstanie nowa strażnica graniczna

Fot. D. Grzymska

Nowy obiekt straży granicznej zostanie wybudowany w Dubeninkach, tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Inwestycja będzie kosztować 14 milionów 600 tysięcy złotych.

W Dubeninkach został podpisany i wmurowany akt erekcyjny pod budowę placówki. Na dokumencie znalazły się podpisy wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, komendanta głównego Straży Granicznej generała brygady Tomasza Pragi oraz wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Budowa placówki rozpoczęła się w tym roku. Budynek administracyjny będzie miał 1200 metrów kwadratowych, zaś obiekty garażowe 400 metrów kwadratowych. Zostanie także wybudowana wieża obserwacyjna. Obiekt powstanie do końca 2019 roku.

To ważna placówka. Położona jest w takim miejscu, które ma szczególne znaczenie, przy trójstyku granic i przy przesmyku suwalskim. Tutaj ochrona granicy Polski i zarazem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej jest zadaniem pierwszej wagi

– powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister podkreślił, że cała straż graniczna w Polsce dobrze pracuje, także poza granicami kraju i jest dumny z tej formacji. Dodał, że lepsze warunki pracy, to motywacja do jeszcze lepszej służby.

Ta budowa jest możliwa dzięki programowi modernizacji służb mundurowych. Bez tego programu znacznie trudniejsze byłoby podjęcie decyzji o budowie. Mamy w Polsce 94 placówki straży granicznej i wszystkie one są objęte w jakimś stopniu tym programem

– dodał wiceszef spraw wewnętrznych i administracji.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej ma w Dubeninkach strażnicę, gdzie pracuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy, ale jak powiedział rzeczniczka oddziału Mirosława Aleksandrowicz, nie są to dobre warunki dla funkcjonariuszy.

 To stary budynek. Te warunki się diametralnie zmienią, gdy będzie nowy obiekt. Wszyscy się z tego cieszymy

– dodała Aleksandrowicz.

W obecnej sytuacji migracyjnej widzimy, jak istotna jest skuteczna ochrona granic i terytorium Rzeczpospolitej przed tymi, którzy nie powinni się znaleźć na naszym terenie, jeśli nie spełniają warunków. Procesy migracyjne to coś naturalnego we współczesnym świecie, ale trzeba to kontrolować i chronić się przed ruchem nielegalnym

– powiedział podczas uroczystości Zieliński. Wiceminister podkreślił, że nowy obiekt przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa polskiej granicy.

Inwestujemy z infrastrukturę nowoczesny sprzęt, ale przede wszystkim inwestujemy w funkcjonariuszy, bo to wy stoicie na pierwszej linii, a my musimy wam zapewnić dobre i godne warunki

– podsumował komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga.

To dobra informacja nie tylko dla Polski, ale również dla całej Unii Europejskiej – uważa wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Jest to wysunięta placówka na rubieżach naszego kraju i całej Unii Europejskiej. Ma ona za zadanie chronić bezpieczeństwo naszych granic i granic Unii. Placów graniczna wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko regionu, ale całej ojczyzny.

Będzie to 12 placówka straży granicznej w województwie warmińsko-mazurskim.

Autor: P.Świniarski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Gołdap, przejście graniczne
W Gołdapi… poleje się krew

Tamtejsze Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi organizuje kolejną akcję oddawania "życiodajnego płynu". Jak wynika z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie najbardziej brakuje teraz grup...

Zamknij
RadioOlsztynTV