Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Dniu Flagi wywieśmy ją w swoich domach. Biało-czerwona flaga Polski obowiązuje od 1919 roku

Fot. K.Ośko

Biało-czerwona polska flaga wywodzi się ze średniowiecza. Wówczas zaczęły kształtować się nasze barwy narodowe.

Historyk profesor Stanisław Achremczyk, przypomina, że biało-czerwona flaga Polski obowiązuje od 1919 roku.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Biel oznacza szlachetność i niewinność, a czerwień to rycerstwo, ofiarność i męstwo. Kolor biały jest uzyskiwany przy pomocy niebarwionego płótna, które jest naszym produktem narodowym. Natomiast czerwień pozyskiwano z tak zwanego czerwia, czyli larw owadów.

Święto flagi, święto barw narodowych jest ważne dla naszej wspólnoty – podkreślał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który uroczyście wciągnął flagę narodową na maszt przed urzędem wojewódzkim. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele 16. Dywizji Zmechanizowanej i 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojewoda zaapelował też do mieszkańców regionu o danie wyrazu swojemu patriotyzmowi i przynależności do wspólnoty narodowej przez wywieszenie flagi w swoich domach.

Również Elbląg, jak zawsze na początku maja, jest udekorowany biało-czerwonymi flagami. Na ulicach umieszczonych jest ich ponad pięćset. Są także na wszystkich budynkach administracji publicznej, szkołach, obiektach sportowych oraz na tramwajach.

W tym roku odnowione zostały maszty przed Urzędem Miejskim i również tam powiewają flagi polskie, unijne i z herbem Elbląga. Dziś z powodu epidemii nie ma w Elblągu tradycyjnego festynu ani przemarszu mieszkańców z olbrzymią flagą Polski, która wciągana jest na Bramę Targową. Ale to nie znaczy, że można o tym dniu zapomnieć. Warto jest biało-czerwoną flagę umieścić w oknie, na balkonie czy na domu. Tym bardziej, że jutro obchodzimy Święto Konstytucji, które także zasługuje na oprawę.

Warto przypomnieć – flagę narodową może mieć każdy i każdy musi o nią wyjątkowo dbać, aby była czysta, bez napisów czy obrazków. Trzeba traktować ją godnie i z honorami.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

W Olsztynie Dzień Flagi odbywa się pod nazwą „Flagowa jazda obowiązkowa”. W przestrzeń miejską wyjadą specjalnie przystrojone dwa polskie auta: biały polonez i czerwony fiat 125. Z głośników prezentowane będą piosenki m.in. zespołów: Kult, Republika i T. Love.

2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

 

Autor: I.Malewska/A.Socha/A.Skrago/M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dzień Flagi
Dzień Flagi na Warmii i Mazurach. Sprawdź jak świętowali mieszkańcy Olsztyna, Elbląga, Ełku, Mikołajek, Węgorzewa i Nowego Miasta Lubawskiego

Obchody Dnia Flagi odbywały się w większości miast i miasteczek na Warmii i Mazurach. Wiele z nich połączono z rodzinnymi piknikami. OLSZTYN Delegacja z wojewodą warmińsko-mazurskim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV