Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Flagi na Warmii i Mazurach. Sprawdź jak świętowali mieszkańcy Olsztyna, Elbląga, Ełku, Mikołajek, Węgorzewa i Nowego Miasta Lubawskiego

Obchody Dnia Flagi odbywały się w większości miast i miasteczek na Warmii i Mazurach. Wiele z nich połączono z rodzinnymi piknikami.

OLSZTYN

Delegacja z wojewodą warmińsko-mazurskim zebrała się rano koło masztów flagowych przy Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Po odegraniu hymnu narodowego na maszt wciągnięto flagę. Artur Chojecki spotkał się z drużyną policjantów garnizonu ostródzkiego – zwycięzców Ogólnopolskiego Turnieju w Badmintonie. Wojewoda powiedział również, że w intencji ustawodawcy święto miało przypominać o chwalebnych i szczytnych momentach polskiej historii.

00:00 / 00:00

Miejskie obchody rozpoczęły się w południe na scenie Staromiejskiej. W programie był spektakl, w inscenizacji Agaty Pośnik i Pawła Bilskiego, na motywach raportu Najwyższej Izby Kontroli o obecności flagi w miejscach publicznych. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, piłkarze Stomilu Olsztyn, żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz młodzież wzięli udział w czytaniu performatywnym „Etykiety flagowej”.  Został też pokazany po raz pierwszy film „Zmień to z Flagą!”.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

ELBLĄG

Święto Flagi także w Elblągu. Tam w południe rozpoczął się wspólny przemarsz ulicą Stary Rynek pod Bramę Targową. Tradycyjnie już przemaszerowano z 50 – metrową flagą Polski z Ratusza Staromiejskiego pod Bramę Targową. Jednym z niosących flagę był wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

00:00 / 00:00

Założyciel Międzyszkolnego Koła Historycznego w Elblągu, nauczyciel i historyk Piotr Imiołczyk podkreśla znaczenia obchodów Święta Flagi dla patriotycznego wychowania kolejnych pokoleń młodych Polaków.

00:00 / 00:00

Po odegraniu hymnu państwowego flaga wciągnięta została na maszt. Po części oficjalnego rozpoczął się koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Elbląga. Były także występy artystyczne.

EŁK

1000 flag przygotował ełcki ratusz z okazji Dnia Flagi. Od kilku lat samorządowcy rozdają biało-czerwone mieszkańcom miasta. Pierwszą flagę prezydent miasta wręczył posłowi Wojciechowi Kossakowskiemu. – Dzięki takim akcjom jak ta w Ełku polskie symbole są coraz bardziej rozpowszechnione, a Polacy chętnie włączają się w takiej akcje – podkreślał parlamentarzysta.

Wiceprezydent Ełku Artur Urbański ma nadzieję, że flagi, które od lat otrzymują od samorządowców mieszkańcy, trafiają potem na balkony i elewacje domów. Po flagi ustawiła się długa kolejka, a rozdawano w różnych punktach miasta. Oprócz flag polskich, samorządowcy rozdawali też niebiesko-zielone flagi Ełku.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

WĘGORZEWO

W Węgorzewie 2 maja upłynął pod znakiem sportu. W południe ruszył Półmaraton Węgorza i Bieg Flagi Biało Czerwonej. Trasa przebiegała między najpiękniejszymi mazurskimi jeziorami. Od rana rywalizowały już dzieci, które wystartowały w biegu pod nazwą „Mazury Cud Natury”.

Tegoroczna edycja imprezy biegowej w Węgorzewie połączona była z ceremoniałem wojskowym: podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu narodowego z udziałem dowództwa oraz kompanii honorowej 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Uroczystości odbywały się na Placu Wolności. Tam też odbywał się Festyn Rekreacyjno-Edukacyjny oraz Ekopiknik organizowany przez Młodzieżową Radę Miejską.

NOWE MIASTO LUBAWSKIE

W Nowym Mieście Lubawskim z okazji Dnia Flagi odbywał się Złaz Hufca ZHP im. Bohaterów Września 1939 roku. Od godziny 14 harcerze “rozbili” swój biwak na placu przed Miejskim Centrum Kultury. Był m. in. apel, wystawa zdjęć i bezpłatna grochówka. O godzinie 15 w Miejskim Centrum Kultury rozpoczął się Festiwal Twórczości Stachury.

MIKOŁAJKI

W Mikołajkach od rana trwała zabawa pod hasłem „Morze, Góry i Mazury”. Wszystkie atrakcje odbywały się w centrum miasta. W programie znalazły się animacje dla dzieci, malowanie twarzy, zjeżdżalnia i konkursy. Imprezę wspierała lokalna policja, która przygotowała m.in zabawy z przepisami ruchu drogowego i prezentację sprzętu.

Fot. Przemysław Getka

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio za B.Gajlewska/K.Grabowska/M. Zbrożek/M. Stankiewicz/M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dzień Flagi, flaga, flagi
Posłanka Urszula Pasławska: Gdybyśmy nie weszli do Unii Europejskiej, zostałaby nam wschodnia Europa i wschodnie standardy

Sondaże blamaże, dla PSL-u są ciekawym zjawiskiem, ale najlepszym sondażem będą wybory - tak w Porannych pytaniach posłanka Urszula Pasławska skomentowała drugie miejsce Koalicji Europejskiej w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV