Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W audycji My Wy Oni o kolejnych etapach znoszenia obostrzeń. Gośćmi byli przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców

W audycji My, Wy, Oni spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców. Dziś o kolejnym etapie odmrażania gospodarki, zajęciach w szkołach, spodziewanej polaryzacji społeczeństwa po kryzysie, a także m.in. wykorzystaniu unijnych pieniędzy na pobudzenie polskiej gospodarki.

Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

  • Wiesław Łubiński – Business Centre Club,
  • Rafał Laskowski – Warmińsko–Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Lewiatan,
  • Jarosław Szunejko – OPZZ,
  • Krzysztof Krzyżaniak – Solidarność.

TEMAT 1
Od tygodnia działają salony fryzjerskie i kosmetyczne, galerie handlowe, w ograniczonym zakresie także restauracje. Więcej osób może także skorzystać z transportu publicznego. Jakie sygnały dotyczące funkcjonowania tych miejsc docierają do panów? Czy fryzjerzy mogą w panów ocenie pozwolić sobie na to, żeby jednak zwiększyć stawki? Jak może wyglądać działalność na przykład restauracji, bo przecież wiadomo, że od razu nie wrócą do pełnego obłożenia zmiany? Mniejsze stawki za tereny pod ogródki gastronomiczne, to dobry pomysł niektórych samorządów?

TEMAT 2
W szkołach podstawowych mogą być organizowane zajęcia dla klas I-III, jednocześnie nadal będzie organizowana nauka zdalna. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że tak jak w przypadku uruchamiania przedszkoli, sytuacja w szkołach będzie monitorowana. Czy ta decyzja o otwarciu placówek będzie miała realne przełożenie na czas pracy rodziców? A także jej jakość?

TEMAT 3
– Kryzys wywołany koronawirusem pogłębi ubóstwo i rozwarstwienie na rynku pracy, przyczyniając się do czwartej fali prekaryzacji, mimo że odbicie gospodarcze może przyjść dość szybko – powiedział dr hab. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wskazał, kryzys ten niewątpliwie spowoduje wzrost bezrobocia i ubóstwa. – Wiemy, że zatrudnienie już spadło o około 150 tys. – to jest bardzo dużo, a ubóstwo jest dość mocno powiązane z bezrobociem. Badania pokazują, że najczęściej i w pierwszej kolejności tracą pracę ci zatrudnieni, którzy i tak są w najgorszej sytuacji: osoby z niższym wykształceniem, gorzej wykwalifikowane, pracownicy dorywczy, sezonowi, kobiety z dziećmi, młodzi pracownicy bez doświadczenia – opisywał.

Zauważył, że w wypadku pandemii wzrost rozwarstwienia jest jeszcze bardziej wyraźny, bo klasa średnia może swoją pracę wykonywać zdalnie. – Kryzys wpływa na polaryzację pomiędzy pracami „lepszymi”, wymagającymi wyższego wykształcenia i możliwymi do wykonania zdalnie, a gorszymi, gdzie najbardziej tnie się zatrudnienie – zauważył Szarfenberg. Czy taka wizja jest realna?

TEMAT 4
Do końca 2020 roku firmy zmagające się ze skutkami pandemii będą mogły pozyskać w sumie 3 mld zł. To oznacza, że do tarczy antykryzysowej oraz finansowej realizowanych z polskiego budżetu dołączają fundusze europejskie.

Ale fundusze europejskie są wykorzystywane także w inny sposób. To dobry pomysł, żeby więcej pieniędzy przeznaczać na inwestycje regionalne? Chodzi o taki łańcuch powiązań: jeśli będzie więcej inwestycji to zaangażuje się w nie dużo polskich firm, a te z kolei skorzystają z lokalnych podwykonawców.

TEMAT 5
Przedsiębiorcom i samozatrudnionym przekazano już ponad 12,2 mld zł wsparcia w ramach „tarczy antykryzysowej” – poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej pory złożono 4,5 mln wniosków o wsparcie.

Jeśli chodzi zaś o mikropożyczki to rankingu województw pozycję lidera zajmuje województwo podlaskie z 81 proc. rozpatrzonych pozytywnie wniosków o pożyczkę. Warmińsko-mazurskie jest na miejscu 4 (73%).

Posłuchaj audycji My Wy Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Posłowie Porozumienia o programie „Bezpieczny Obywatel”. Zakłada on m.in. zwiększenie liczby szczepień

- Łagodzenie obostrzeń musi odbywać się w sposób bezpieczny - przekonywali olsztyńscy posłowie Porozumienia podczas konferencji prasowej. Profesor Wojciech Maksymowicz oraz Michał Wypij zaprezentowali program „Bezpieczny...

Zamknij
RadioOlsztynTV