Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

UWM apeluje do żaków i naukowców z Ukrainy: jeśli jest coś, co możemy dla Was zrobić – mówcie

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Jerzy Przyborowski skierował słowa wsparcia do Narodu Ukraińskiego.

Szanowni Państwo, członkowie Wspólnoty Uniwersyteckiej!
Jestem wstrząśnięty sytuacją, której jesteśmy świadkami. Chciałoby się powiedzieć: „nie wierzę”. Nie wierzę, że obudziliśmy się dzisiaj w nowej rzeczywistości, w której tuż obok nas trwa wojna. Nie wierzę, że ktoś podniósł rękę na to, co mamy najcenniejszego: pokój na świecie.

Wierzę natomiast, że jesteśmy, jako członkowie Wspólnoty Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, solidarni z tymi, którzy doświadczają agresji. Że opowiadamy się po stronie barbarzyńsko zaatakowanych i gotowi jesteśmy udzielić im wsparcia.

Jestem przekonany, że będę głosem naszej Społeczności Akademickiej, kiedy powiem, że sprzeciwiamy się wszelkim formom przemocy i agresji. Jako ludzie nauki robimy przecież wszystko, by nasze działania służyły rozwojowi świata, którego fundamentami są szacunek, wolność i pokój.

Drodzy Przyjaciele, Studenci i Pracownicy, których korzenie wyrastają z Ukrainy. Jesteśmy z Wami myślami i towarzyszymy Wam w Waszej trosce o bliskich, którzy przebywają w zaatakowanym kraju. Pamiętajcie, że Uniwersytet jest czymś więcej niż miejscem Waszej pracy i nauki. Jesteście częścią społeczności. Jeśli jest coś, co możemy dla Was zrobić – mówcie nam o tym.

Deklarujemy gotowość do włączenia się w inne działania, które wspierać będą ludność zaatakowanego kraju, w tym przede wszystkim osoby chcące kontynuować studia lub prowadzenie badań naukowych w Polsce.

Narodzie Ukraiński – jesteśmy z Tobą!


Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za UWM/K.Kantor

Więcej w Olsztyn, UWM, studenci, uniwersytet, uczelnia, video, rektor UWM
Prezydent Duda: stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO i UE

Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE. Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana, mamy nadzieję, że władze rosyjskie dokonają refleksji nad tym,...

Zamknij
RadioOlsztynTV