Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Utkana opowieść” w Olsztynie. Muzeum przygotowało wystawę regionalnych tkanin ludowych

Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Wystawę „Utkana opowieść” poświęconą dawnemu wiejskiemu tkactwu można oglądać od wtorku (7 grudnia) w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Poza regionalnymi tkaninami ze zbiorów etnograficznych prezentuje ona eksponaty związane z obróbką surowca i przygotowaniem przędzy.

Na wystawę wybrane zostały najciekawsze obiekty z kolekcji warmińskich i mazurskich tkanin ludowych sprzed 1945 roku, które muzeum posiada w swoich zbiorach. Ma ona ukazać specyfikę dawnego wiejskiego rzemiosła i piękno tkanin charakterystycznych dla regionu. Prezentuje zarówno tkaniny dekoracyjne, jak odzieżowe; tzw. „płachty”, tkaniny podwójne, pościelowe, kolorowe szmaciaki i uszyte z samodziałów elementy ubioru.

Można oglądać również eksponaty związane z obróbką surowca i przygotowaniem przędzy. Wśród nich są zabytkowe przedmioty z początku XX wieku: drewniana cierlica służąca do ocierana włókien lnu z paździerzy czy poziomy warsztat tkacki, pochodzący z Chaberkowa w gminie Purda. Większość znajdujących się na ekspozycji tkanin ludowych została utkana na krośnie tego typu. Był to najbardziej powszechny rodzaj krosna w regionie.

Warsztaty tkackie były używane przez kilka miesięcy w roku:późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. W miesiącach intensywnych prac w gospodarstwie składano je i przechowywano na strychach

– powiedziała kustosz Anna Czachorowska, kurator wystawy.

Jak przypomniała, na Warmii i Mazurach tkactwo było dawniej zajęciem powsze­chnym. Jako rzemiosło uprawiane na własne potrzeby przetrwało jeszcze w czasach upowszechniania się tkanin produkcji fabrycznej. Duża była skala uprawy roślin włóknistych, głównie lnu oraz hodowli owiec na wełnę. Dodatkowo w tkactwie ludowym wykorzystywana była importowana bawełna.

Wystawa będzie prezentowana co najmniej przez rok. Została zrealizowana w ramach projektu „Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, archiwizacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych”, który dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt zakłada też m.in. realizację dwóch filmów edukacyjnych, warsztatów dla młodych adeptów tkactwa i spotkanie z twórcą ludowym. Pod koniec przyszłego roku ma ukazać się katalog poświęcony najcenniejszym tkaninom z muzealnej kolekcji etnograficznej, które powstały na Warmii i Mazurach przed 1945 r.

Autor: M.  Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, Olsztyn, wystawa
Olsztyn: Kłopoty zmotoryzowanych na al. Wojska Polskiego. Kierowcy mierzyli się z utrudnieniami

Drogowcy we wtorek wrócili na aleję Wojska Polskiego w Olsztynie i znowu pracowali na wysokości polikliniki. Obowiązywał tam ruch wahadłowy jednym pasem jezdni. Utrudnienia już się...

Zamknij
RadioOlsztynTV