Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystości pogrzebowe 9 Żołnierzy Wyklętych

Pogrzeb żołnierzy z oddziału „Zapory” – 1946 rok

W Orłowie koło Wydmin odbędą się uroczystości pogrzebowe 9 żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, poległych w 1946 roku w bitwie pod wsią Gajrowskie na Mazurach.

Polegli zostaną pochowani z ceremoniałem wojskowym w osobnych mogiłach oznaczonych brzozowymi krzyżami. W uroczystościach weźmie udział kilkanaście organizacji kombatanckich, władze województwa, Diecezji Ełckiej i kompania honorowa z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Władze gminy zdecydowały, że w miejscu pochówku powstanie Panteon Żołnierzy Wyklętych, który zostanie odsłonięty za rok, w 70. rocznicę bitwy. Do tego czasu powinny zakończyć się poszukiwania pozostałych poległych i prace nad ich identyfikacją genetyczną.

Orzełek z czapki polowej

O tym jak wyglądał proces ekshumacji żołnierzy mówi Radosław Król, wójt gminy Wydminy.

00:00 / 00:00

Przy odnalezionych, w październiku, szczątkach 9 poległych nie znaleziono dokumentów, które umożliwiłyby ustalenie tożsamości. Większość miała w chwili śmierci około 20-26 lat. Ich czaszki noszą ślady przestrzeleń. Dotychczas udało się ustalić tożsamość jednego z żołnierzy – to dowódca 2. plutonu Pogotowia Akcji Specjalnej brygady ppor. Jan Boguszewski, ps. Bitny. W najbliższym czasie mogą być znane wyniki prac nad identyfikacją kolejnego – ppor. Włodzimierza Jurasowa ps. Wiarus.

Dzisiejszy pogrzeb przypomni ten partyzancki sprzed 69 lat – powiedział wójt Radosław Król. Uroczystości odbyły się w kościele pod wezwaniem Kazimierza Królewicza w Orłowie.

00:00 / 00:00

Według historyków, na dawnym polu bitwy w Gajrowskich może spoczywać jeszcze od 5 do 13 poległych żołnierzy podziemia narodowego. (iar/pias/bsc)

Zwiad konny, lato 1946 rok

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, żołnierze wyklęci, Żołnierze Niezłomni, Gajrowskie
Tłumy pożegnały wyjątkowego lekarza Pawła Adamusa

Setki mieszkańców Olsztyna, lekarze, sportowcy, przedstawiciele władz miasta i pacjenci żegnali znanego i cenionego lekarza Pawła Adamusa. Przed południem w Olsztynie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV