Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
UOKiK: w sprawie rozliczania czesnego, rodzice muszą porozumieć się z kierownictwem przedszkola, czy żłobka
Ws. rozliczania czesnego, rodzice muszą porozumieć się z kierownictwem żłobka, czy przedszkola, by sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje epidemii – doradza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodaje, że można skorzystać m. in. z pomocy rzecznika konsumentów.
Zdaniem UOKiK, sytuacja jest nadzwyczajna i nie ma w niej winy ani rodziców, ani właścicieli placówek. Z punktu prawnego doszło do nadzwyczajnej zmiany okoliczności, co też przewiduje Kodeks cywilny.
Dlatego pod uwagę należy wziąć negocjacje – co do odroczenia terminu płatności albo rozłożenia jej na raty. Punktem wyjścia powinno być natomiast przedstawienie kosztów, jakie właściciel przedszkola lub żłobka ponosi mimo nieobecności dzieci. UOKiK wątpi, aby dopuszczalne było pobieranie czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy najmłodsi w ogóle nie przebywają w placówce.
W razie problemów z wypracowaniem stanowiska, można skorzystać z mediacji. Jeśli dojdzie do sporu, rozstrzygnie go sąd. Rodzice i opiekunowie dzieci mogą także poprosić o pomoc rzeczników konsumentów. W województwie warmińsko-mazurskim jest około 300 niepublicznych przedszkoli i żłobków.
Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko