Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w gronie uczelni, które otrzymały pieniądze na realizację „doktoratów wdrożeniowych”

54 jednostki naukowe z całej Polski otrzymały finansowanie na realizację programu „doktorat wdrożeniowy” – poinformował resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Od października rozpoczną na nich studia pierwsi doktoranci, którzy będą przygotowywali pracę doktorską w ścisłej współpracy z przedsiębiorcą. Każdy z nich otrzyma stypendium doktoranckie w wysokości 2450 złotych miesięcznie. Dofinansowywane będą również koszty wykorzystania infrastruktury badawczej w ramach tych studiów. Drugim źródłem dochodu doktoranta ma być pensja wypłacana przez pracodawcę, dla którego będzie on prowadził badania wdrożeniowe.

Listę jednostek naukowych – wydziałów uczelni i instytutów PAN – które otrzymały pozytywną ocenę w konkursie „doktoraty wdrożeniowe” opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest wśród nich Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który będzie realizował program na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Najwięcej wydziałów, które będą realizowały program „doktoratów wdrożeniowych” pochodzi z Politechniki Warszawskiej – aż 10. Pięć dofinansowanych w konkursie wydziałów to jednostki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a po cztery pochodzą z Politechniki Łódzkiej i Śląskiej.

Nowelizacja ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym, która zakłada utworzenie programu „doktorat wdrożeniowy” weszła w życie pod koniec kwietnia. Celem programu jest dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, m.in. prywatnymi firmami, a przez to zbudowanie relacji między gospodarką i nauką oraz uproszczenie komercjalizacji badań naukowych.

Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w „systemie dualnym”: równocześnie poprowadzi prace w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+) i w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

Sprawdź listę uczelni, które zakwalifikowały się do programu

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, UWM, nauka, stypendium, uczelnia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Frombork zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. W Olsztynie rozpoczęły się Koncerty Organowe im. Nowowiejskiego

Frombork świętuje 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W Olsztynie inauguracja 39. edycji Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego. Frombork Dziś (2 lipca) we Fromborku odbył się koncert...

Zamknij
RadioOlsztynTV