Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Unikalne zdjęcia gratką nie tylko dla historyków. „W latach 60. to był rarytas”
Jak z lotu ptaka wyglądają zabytkowe układy urbanistyczne? Można to zobaczyć na zdjęciach, które udostępnił w internecie Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W specjalnej fototece są też zdjęcia siedmiu miast województwa warmińsko-mazurskiego, wykonane w latach 60. ubiegłego wieku.
Barłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie przypomina, że zgodnie z polskim prawem zabytkami są nie tylko poszczególne obiekty, ale także całe układy miejskie. Wszelkie inwestycje w takich miejscach wymagają uzgodnień z konserwatorem zabytków.
Zgodnie z zasadą, że chronimy historyczny sposób zabudowy posesji i historyczna parcelację oraz proporcje zabudowy, które były kształtowane na przestrzeni wieków.
Dla badaczy takie zdjęcia – zwłaszcza w tamtych czasach – były prawdziwą gratką – podkreśla doktor Iwona Liżewska, kierownik olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W latach 60. to był rarytas. Wykonywano takie loty i zdjęcia w niewielkiej liczbie. Pokazują one dwie rzeczy, po pierwsze zabytkowy układ, który widać zupełnie inaczej niż jak patrzymy z perspektywy poziomej. Po drugie pokazują te miasta 60 lat temu. Możemy prześledzić zmiany, które zachodziły.
W województwie warmińsko-mazurskim w rejestrze zabytków jest obecnie ponad 60 układów urbanistycznych. Lotnicze fotografie części z nich, udostępnione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Instytut zapowiada, że fototeka będzie rozbudowywana.
ZOBACZ Zabytkowe układy urbanistyczne
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy