Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Unikalne zdjęcia gratką nie tylko dla historyków. „W latach 60. to był rarytas”

Jak z lotu ptaka wyglądają zabytkowe układy urbanistyczne? Można to zobaczyć na zdjęciach, które udostępnił w internecie Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W specjalnej fototece są też zdjęcia siedmiu miast województwa warmińsko-mazurskiego, wykonane w latach 60. ubiegłego wieku.

Barłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie przypomina, że zgodnie z polskim prawem zabytkami są nie tylko poszczególne obiekty, ale także całe układy miejskie. Wszelkie inwestycje w takich miejscach wymagają uzgodnień z konserwatorem zabytków.

Zgodnie z zasadą, że chronimy historyczny sposób zabudowy posesji i historyczna parcelację oraz proporcje zabudowy, które były kształtowane na przestrzeni wieków.

00:00 / 00:00

Dla badaczy takie zdjęcia – zwłaszcza w tamtych czasach – były prawdziwą gratką – podkreśla doktor Iwona Liżewska, kierownik olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W latach 60. to był rarytas. Wykonywano takie loty i zdjęcia w niewielkiej liczbie. Pokazują one dwie rzeczy, po pierwsze zabytkowy układ, który widać zupełnie inaczej niż jak patrzymy z perspektywy  poziomej. Po drugie pokazują te miasta 60 lat temu. Możemy prześledzić zmiany, które zachodziły.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim w rejestrze zabytków jest obecnie ponad 60 układów urbanistycznych. Lotnicze fotografie części z nich, udostępnione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Instytut zapowiada, że fototeka będzie rozbudowywana.

ZOBACZ Zabytkowe układy urbanistyczne

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdjęcia, Warmia i Mazury, archiwum, fotografie, miasta, lata 60
Nie jesteśmy już niechlubnym liderem. Gdzie jest największe bezrobocie w kraju?

Po raz pierwszy od 30 lat województwo warmińsko-mazurskie nie jest niechlubnym liderem pod względem stopy bezrobocia. Najświeższe dane podał Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika,...

Zamknij
RadioOlsztynTV