Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Umowy o pracę pod kontrolą, zatrudnianie obcokrajowców i koronawirus. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Audycja publicystyczna My, Wy, Oni, czyli spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

  • Rafał Laskowski – Konfederacja Lewiatan
  • Jan Zdziarstek – Business Centre Club
  • Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność
  • Krzysztof Rogowski – OPZZ

Coraz więcej stowarzyszeń i fundacji

W ostatnich latach w województwie warmińsko-mazurskim widać wyraźny wzrost liczby stowarzyszeń czy fundacji. W ciągu dekady ta liczba wzrosła o ponad ¼, czyli do ponad 5 tysięcy takich instytucji. Czy Polacy chcą się zrzeszać?

Inspektorzy pracy z nowymi uprawnieniami?

Dla związkowców szansą byłaby większa liczba osób pracujących na umowy o pracę. Z danych z ostatnich lat wynika, że ta liczba rośnie. A Inspekcja Pracy chciałaby dostać nowe uprawnienia. Pojawił się pomysł, by to inspektor pracy po kontroli formy zatrudnienia wydawał decyzję przekształcającą umowę cywilnoprawną w umowę o pracę. Nadal zdarza się, że na umowę zlecenie pracuje ktoś, kto powinien mieć etat. Inspektor pracy może w takich sytuacji wystąpić do pracodawcy lub do sądu.

Zatrudnianie obcokrajowców

Rząd przyjął nowelizację przepisów o zatrudnieniu obcokrajowców. Ma być łatwiej zatrudnić osobę spoza Unii. Czy to pomoże firmom?

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem, rośnie też liczba osób na kwarantannie. Wiadomo, że kwarantanną nie są objęci krewni zakażonych, o ile są zaszczepieni. Czy to może dać firmom dostęp do danych o szczepieniach ich pracowników? Czy byłoby to jakieś ułatwienie w planowaniu pracy w danej firmie?

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, fundacja, stowarzyszenie, zatrudnienie, obcokrajowcy, koronawirus
Tysiące cudzoziemców z pozwoleniem na pracę. Z jakich krajów pochodzą i czym się zajmują?

Ukraińcy, Białorusini i obywatele Bangladeszu składają najwięcej wniosków o wydanie zgody na pracę na Warmii i Mazurach. Jest też spora grupa Filipińczyków, czy obywateli Uzbekistanu i...

Zamknij
RadioOlsztynTV