Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tysiące cudzoziemców z pozwoleniem na pracę. Z jakich krajów pochodzą i czym się zajmują?

Ukraińcy, Białorusini i obywatele Bangladeszu składają najwięcej wniosków o wydanie zgody na pracę na Warmii i Mazurach.

Jest też spora grupa Filipińczyków, czy obywateli Uzbekistanu i Gruzji. W tym roku, do końca września, urzędnicy przyjęli 5 tysięcy 83 wnioski od cudzoziemców. W ubiegłym roku w tym samym czasie było o 300 wniosków więcej.

Największą grupę cudzoziemców, którzy chcą pracować na Warmii i Mazurach, stanowią Ukraińcy. W tym roku wnioski o zezwolenie na pracę złożyło do urzędu wojewódzkiego prawie 3 tysiące Ukraińców, po nich największą grupę stanowią obywatele Bangladeszu – 485 osób, a w dalszej kolejności Białorusini – 392 osoby.

Są też wnioski obywateli takich krajów jak Afganistan, Algieria, Kongo, Brazylia, Kenia, Mikronezja na Oceanie Spokojnym, Sudan czy Syria. Dotyczą one jednak pojedynczych obywateli tych państw.

Cudzoziemcy wskazują, że chcą pracować jako kierowcy, monterzy, pracownicy budowlani, czy pakowacze. Są także zatrudniani w zakładach przetwórstwa mięsa czy warzyw albo w gastronomii.

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, praca, Ukraińcy, Białorusini
Bezdomni odkryją swoje talenty. Do pomocy są prawnicy, terapeuci i asystenci

60 tysięcy złotych otrzymało schronisko dla osób bezdomnych Monar Markot w Ełku. Dzięki temu podopieczni będą mogli skorzystać z pomocy fachowców oraz odkryć swoje talenty. Jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV