Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Ulicami wielu miast przeszły marsze papieskie. „Ze zła, które się wylało, powstanie dobro”
Różaniec ulicami Olsztyna. Wierni kościoła katolickiego taką formą modlitwy oddali hołd św. Janowi Pawłowi II w 18. rocznicę jego śmierci. Marsze papieskie przeszły między innymi ulicami Elbląga i Ełku.
Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia – 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Świętym kościoła katolickiego jest od 27 kwietnia 2014 roku.
OLSZTYN
Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od Koronki do Bożego Miłosierdzia w olsztyńskiej konkatedrze. Następnie wierni przeszli do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w południowej części Olsztyna.
Pan Bóg wie o tym, że Jan Paweł II jest świętym. Wiemy o tym i my. Niektórzy w to jednak wątpią i kontestują jego świętość, więc trzeba dać publiczne świadectwo tego, że my za tą świętością się opowiadamy
– powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn werbista ojciec Szczepan Szpyra.
Taka modlitwa w obronie św. Jana Pawła II jednoczy ludzi, jednoczy naród
– dodała pani Danuta, uczestniczka modlitwy różańcowej ulicami Olsztyna.
Ja osobiście chcę zamanifestować swoje poparcie i swoją pamięć
– podkreślał pan Michał, który także wziął udział w tym modlitewnym spotkaniu.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
W modlitwie różańcowej ku czci św. Jana Pawła II ulicami Olsztyna uczestniczyło około 200 wiernych.
EŁK
„Diecezja Ełcka staje w obronie prawdy o św. Janie Pawle II, jego świętości i wielkości” – czytamy w komunikacie biskupa Jerzego Mazura. W tej intencji ulicami miasta przeszedł marsz papieski. Mieszkańcy przyszli, żeby bronić dobrego imienia papieża Polaka.
Jednym z uczestników marszu był starosta ełcki Marek Chojnowski. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko nagonce na Jana Pawła II. Jak podkreślała pani Katarzyna, udział z marszu to katolicki obowiązek. Pani Joanna wierzy, że ze zła, które się wylało, powstanie dobro. Mieszkańcy Ełku modlili się też w intencji tych, którzy ulegli manipulacji.
Posłuchaj relacji Małgorzat Zbrożek
Wśród uczestników marszu był poseł Wojciech Kossakowski. Uważa on, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II nie powinno zabraknąć nikogo, komu bliskie są nauki papieża Polaka.
ELBLĄG
18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II uczczono także w Elblągu. Uroczystości rozpoczęła msza pod przewodnictwem biskupa diecezji elbląskiej Jacka Jezierskiego. Po jej zakończeniu mieszkańcy przeszli pod pomnik Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i wspólnie odśpiewać ulubioną pieśń papieża Polaka „Barkę”.
Bardzo brakuje nam Jana Pawła II. Był osobą, która w sposób propolski patrzyła na to, co dzieje się w Polsce, tłumaczył rzeczywistość, a przede wszystkim był autorytetem, która spajał cały naród
– stwierdził wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
Elblążanie są podwójnie zmotywowani, aby upamiętnić i bronić świętego Jana Pawła II, który nas tu odwiedził. To nasza powinność, aby bronić jego imienia, nauczania, honoru kościoła
– mówił poseł Leonard Krasulski.
BRANIEWO
W rocznicę śmierci papieża Polaka w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Braniewie odprawiona została uroczysta msza święta.
Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że nasze serca biją po polsku i dla Polski
– podkreślił proboszcz ojciec Jan Kwiecień.
Posadziliśmy dąb poświęcony przez papieża Franciszka w Watykanie. Kilka dni temu przyjechał prosto z Raciborza. Chcemy szczególnie upamiętnić wielkiego Polaka Jana Pawła II, zasadzając papieski dąb w Nowej Pasłęce, niedaleko Braniewa. Jest tu spalony kościół. Jako leśnicy wspólnie z lokalną społecznością będziemy pracować, żeby wyremontować i odrestaurować ten kościół i odprawiać tu kolejne nabożeństwa.
– mówił rzecznik Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.
Pod koniec roku w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Nowej Pasłęce spłonął ołtarz główny. W świątyni trwają zbiórki i prace remontowe.
Starosta braniewski Karol Motyka zaznaczył, że dąb pamięci jest symbolem obecności świętego Jana Pawła II na Warmii.
Każde takie miejsce powinno przypominać nam o świętości papieża Jana Pawła II. To dzięki niemu jesteśmy tu gdzie jesteśmy i żyjemy w wolnej Polsce.
Pomysłodawcą posadzenia dębu papieskiego w Nowej Pasłęce jest Nadleśnictwo Zaporowo. Do inicjatywy dołączyło Starostwo Powiatowe w Braniewie, gmina oraz wspólnota parafialna.
Autor: M.Lewiński/M. Zbrożek/T. Owczarek
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy