Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Udogodnienia dla przedsiębiorców i zasiłek opiekuńczy. ZUS wprowadza kolejne ułatwienia

Do 25 marca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Chodzi o opiekę nad dziećmi do lat 8, które nie chodzą teraz do szkół z powodu pandemii koronawirusa. 

Co robić w przypadku, kiedy jeden z rodziców jest bezrobotny, albo sam przebywa na zwolnieniu lekarskim? Mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik warmińsko-mazurskiego ZUS-u:

Jeżeli drugi rodzic jest bezrobotny, to nie można ubiegać się o taki zasiłek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy w domu przebywa drugi rodzic, który jest chory. Wówczas taki zasiłek przysługuje.

Dodajmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni, który do tej pory przewidywała ustawa. Wnioski dostępne są na stronie internetowej ZUS-u. ZUS wprowadził również udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. Chodzi o możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Posłuchaj całej rozmowy Izabeli Malewskiej z Anną Ilukiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, płatność, Anna Ilukiewicz, koronawirus, zasiłek opiekuńczy
Fundują posiłki, szyją maseczki i zaopatrują placówki w kosmetyki. Kolejne grupy angażują się w walkę z koronawirusem

Zagrożenie koronawirusem jednoczy. W całym regionie pojawiają się grupy wsparcia. Niektórzy restauratorzy fundują posiłki ratownikom medycznym i szpitalom, inni - próbują zaopatrywać szpitale w niezbędny sprzęt,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV