Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie uczcili pamięć Marszałka Macieja Płażyńskiego

Uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej,fot. ZS Pasłęk

Uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku uczcili dziś (11.04.) pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym absolwenta swojej szkoły Marszałka Macieja Płażyńskiego.

W szkole znajduje się specjalna tablica, przy której uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Maciej Płażyński urodził się w Młynarach, a w latach 1972-1976 uczęszczał do pasłęckiej szkoły. Był absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Działał aktywnie w opozycji antykomunistycznej. W 1997 roku został posłem na sejm III kadencji. Został wówczas wybrany marszałkiem sejmu.

Cztery lata później wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem założył Platformę Obywatelską i został jej pierwszym przewodniczącym. Z PO odszedł w 2003 roku i jako niezależny kandydat wystartował w 2005 roku do senatu, uzyskując największą liczbę głosów w okręgu gdańskim. Został wybrany wicemarszałkiem senatu. Już pełniąc to stanowisko zaangażował się w działalność społeczną i został prezesem stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Przypomnijmy, sześć lat temu w drodze na miejsce ostatniego spoczynku 19 kwietnia 2010 roku samochód z trumną Macieja Płażyńskiego zatrzymał się przed jego dawną szkołą, gdzie uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Pasłęka mieli okazję go pożegnać.

Uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku uczcili pamięć absolwenta swojej szkoły Marszałka Macieja Płażyńskiego, fot. ZS Pasłęk

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Znaleziono ciało mężczyzny

W hotelowcu przy ul. Łęczyckiej w Elblągu znaleziono ciało mężczyzny. 44-latek mieszkał na czwartym piętrze. Zaniepokojeni jego nieobecnością sąsiedzi wezwali pracowników socjalnych, którzy znaleźli ciało. Jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV