Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie szkolili się z parlamentaryzmu. Fundacja Commodus zorganizowała konferencję w Olsztynie

Zdjęcie z konferencji. Fot. K.Olszewski

Rotmistrz Pilecki, czy generał Fieldorf  powinni  zainspirować  młodzież do działania. Takie jest przesłanie konferencji „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu” zorganizowanej  w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

– To projekt, który ma celu propagowanie i inicjowanie wśród młodzieży świadomego uczestnictwa i wpływania na życie społeczne. Chodzi o propagowanie parlamentaryzmu wśród młodego pokolenia – mówił wojewoda Artur Chojecki. Takie konferencje mają się odbywać w wielu miastach Polski, być może nawet przez dwa lata.

– To jedna z wielu części – zapewniała Elżbieta Gregorowicz, z Fundacji Commodus, która jest głównym organizatorem konferencji. Według inicjatorów wydarzenia wzorami dla młodzieży powinien być np. generał August Emil Fieldorf – organizator i szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego. – Było wielu stawiających czoła – mówił Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. – Można tu przywołać też postać rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera walki z dwoma okupantami. Takie postawy chcemy właśnie przybliżać – dodał.

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji otwarto również wystawę poświęconą generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Prezentuje ona cały życiorys generała na tle Polski, Europy i świata – mówił Filip Frąckowiak z Fundacji Józefa Szaniawskiego. Dodał, że „ Kukliński (red.) w 1945 roku rozpoczął karierę wojskową, wówczas w Wojsku Ludowym i podjął ważną decyzję o przekazaniu USA informacji o planowanych, w ramach Układu Warszawskiego, działaniach i ofensywy na zachód Europy”.

Organizatorzy podkreślają, że projekt „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu” zainicjowany został fascynacją środowisk młodzieży, która odkryła historię zapomnianego patriotycznego podziemia. Młodzież poprzez popularyzowanie sylwetek Żołnierzy Niezłomnych w kulturze – piosenkach, filmach i w przestrzeni publicznej poprzez noszenie znaków, wizerunków już teraz wykonuje ważną pracę edukacyjną. W ocenie Fundacji Commodus projekt jest też odpowiedzią na duże zainteresowanie tematyką i próbą włączenia młodzieży do zaangażowania w życie społeczne.

Autor: M.Lewiński
Fot. K.Olszewski

Autor: M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, Artur Chojecki, Urząd Wojewódzki, Krzysztof Nowacki
Czy wojewoda „zdekomunizował już zdekomunizowaną ulicę”? Sprawę rozstrzygnie sąd

Radni kontra wojewoda. Olsztyńska rada miasta skarży do sądu decyzję wojewody w sprawie dawnej ulicy Pstrowskiego w Olsztynie. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną w grudniu wojewoda nadał...

Zamknij
RadioOlsztynTV