Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Uczniowie szkolili się z parlamentaryzmu. Fundacja Commodus zorganizowała konferencję w Olsztynie
Rotmistrz Pilecki, czy generał Fieldorf powinni zainspirować młodzież do działania. Takie jest przesłanie konferencji „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu” zorganizowanej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
– To projekt, który ma celu propagowanie i inicjowanie wśród młodzieży świadomego uczestnictwa i wpływania na życie społeczne. Chodzi o propagowanie parlamentaryzmu wśród młodego pokolenia – mówił wojewoda Artur Chojecki. Takie konferencje mają się odbywać w wielu miastach Polski, być może nawet przez dwa lata.
– To jedna z wielu części – zapewniała Elżbieta Gregorowicz, z Fundacji Commodus, która jest głównym organizatorem konferencji. Według inicjatorów wydarzenia wzorami dla młodzieży powinien być np. generał August Emil Fieldorf – organizator i szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego. – Było wielu stawiających czoła – mówił Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. – Można tu przywołać też postać rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera walki z dwoma okupantami. Takie postawy chcemy właśnie przybliżać – dodał.
Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji otwarto również wystawę poświęconą generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Prezentuje ona cały życiorys generała na tle Polski, Europy i świata – mówił Filip Frąckowiak z Fundacji Józefa Szaniawskiego. Dodał, że „ Kukliński (red.) w 1945 roku rozpoczął karierę wojskową, wówczas w Wojsku Ludowym i podjął ważną decyzję o przekazaniu USA informacji o planowanych, w ramach Układu Warszawskiego, działaniach i ofensywy na zachód Europy”.
Organizatorzy podkreślają, że projekt „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu” zainicjowany został fascynacją środowisk młodzieży, która odkryła historię zapomnianego patriotycznego podziemia. Młodzież poprzez popularyzowanie sylwetek Żołnierzy Niezłomnych w kulturze – piosenkach, filmach i w przestrzeni publicznej poprzez noszenie znaków, wizerunków już teraz wykonuje ważną pracę edukacyjną. W ocenie Fundacji Commodus projekt jest też odpowiedzią na duże zainteresowanie tematyką i próbą włączenia młodzieży do zaangażowania w życie społeczne.
Autor: M.Lewiński
Fot. K.Olszewski
Autor: M.Lewiński
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Lepsza opieka dla dzieci z zespołem Downa. Rodzice i eksperci łączą siły
-
Artur Chojecki o rezolucji PE: oddajemy suwerenność w sprawach obronności
-
Polityczny spór o unijną rezolucję. Konferencja polityków PiS na temat bezpieczeństwa
-
Pierwsza konferencja sołtysów. Wymieniali doświadczenia i rozmawiali o hejcie