Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczcili rocznicę powstania węgierskiego. „Musimy przekazać pamięć o naszej wspólnej walce”

Fot. P. Getka

W Olsztynie uczczono uczestników manifestacji poparcia dla Węgrów walczących o uniezależnienie się od Związku Sowieckiego. W  niedzielę, 30 października, minie dokładnie 66 lat od tych wydarzeń.

Protest zorganizowali studenci ówczesnej olsztyńskiej Wyższej Szkoły Rolniczej – przypomina profesor Radosław Gross z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

To oni w tym czasie przejęli faktyczną władzę w mieście – można tak powiedzieć. Studencki komitet rewolucyjny, który utworzyli, był jedną z ważniejszych oddolnych inicjatyw, która odegrała ogromną rolę w tych dniach – końca października 1956 roku – tu w Olsztynie.

00:00 / 00:00

To unikatowe wydarzenie w skali Europy, a jednak bardzo mało znane i dlatego trzeba je upowszechniać – podkreśla Szczepan Worobiej, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego-Grota, które od kilku lat organizuje obchody rocznicowe.

Jest to rzecz naprawdę godna wielkiego podziwu i godna tego, żebyśmy pamiętali o tych odważnych ludziach, którzy w tych trudnych, ciężkich czasach potrafili wykazać się taką odwagą i hartem ducha wspierając naszych braci Węgrów w walce z rosyjskim agresorem.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Pamięć o tych wydarzeniach musi być przekazywana kolejnym pokoleniom – podkreślał uczestniczący w uroczystościach Konsul Generalny Węgier w Gdańsku Pál Attila Illés.

Musimy przekazać pamięć o tych wydarzeniach, o naszej wspólnej walce – jest to bardzo ważne. To wielka radość widzieć tu młodzież, bo ważne jest, by młodzi znali naszą przeszłość i wiedzieli na czym budować przyszłość.

00:00 / 00:00

Na Placu Bema, gdzie 66 lat temu odbyła się manifestacja, przedstawiono rekonstrukcję wiecu z udziałem uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych, a po niej złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej protest.

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się seminarium naukowe „Polacy i Węgrzy 1848-1956 lata współpracy i wspólnych zagrożeń”.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, video, uroczystwości
Pojechali za złodziejami do Ełku, zatrzymali ich na gorącym uczynku

Policjanci z Warszawy zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 22 do 33 lat. Funkcjonariusze dowiedzieli się, że planują okraść mieszkania w okolicach Ełku i Augustowa, dlatego...

Zamknij
RadioOlsztynTV