Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tylko co piąty Polak potrafi udzielić pierwszej pomocy. Użycie defibrylatora AED może uratować życie

Defibrylator. Fot. Archiwum RO

Zachętą do nauki pierwszej pomocy może być fakt, że średnio każdy z nas przynajmniej 3 razy w życiu będzie świadkiem wypadku i jedyną osobą mogącą udzielić pomocy. Niestety, tylko co piąty Polak potrafi udzielić pierwszej pomocy.

To ogromny problem, ponieważ karetka potrzebuje od 8 do 15 minut, aby dotrzeć do poszkodowanego. Ludzki mózg jest w stanie przeżyć bez tlenu zaledwie 4 minuty. I tu z pomocą mogą przyjść coraz powszechniej dostępne defibrylatory AED – mówi ratownik medyczny Bartosz Romanowski.

Są urządzenia, które pomogą nam w chwili zatrzymania krążenia. Wystarczy, że otworzymy pokrywę, wciśniemy przycisk włącz i za pomocą komend głosowych lub optycznych na wyświetlaczu, defibrylator przeprowadzi nas przez proces resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

00:00 / 00:00

Defibrylatory zewnętrzne coraz częściej można spotkać w szkołach, galeriach handlowych i urzędach. Niewykluczone, że w przyszłości w razie potrzeby takie urządzenie dostarczą nam drony. Nad takimi rozwiązaniami trwają obecnie badania.

Autor: I.Malewska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pierwsza pomoc, defibrylator
Czy potrafimy udzielać pierwszej pomocy? Posłuchaj audycji Bliższe spotkania

Pierwsze cztery minuty od chwili zatrzymania krążenia do rozpoczęcia działań ratunkowych mogą zadecydować o życiu i zdrowiu ofiary wypadku lub nagłego ataku choroby. W przeciwnym razie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV