Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Tydzień ważnych i specjalistycznych operacji w olsztyńskim szpitalu
30 skomplikowanych, wysokospecjalistycznych, ratujących zdrowie i życie operacji zaplanowali na ten tydzień lekarze z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
– Klinika jest jedną z najnowocześniejszych w kraju i Europie, a w ostatnim czasie wzbogaciła się o nowy sprzęt; jest także w sieci ośrodków referencyjnych – powiedziała Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Jesteśmy w europejskiej sieci ośrodków referencyjnych do leczenia wad części twarzowej czaszki, co daje nam – nam i naszym pacjentom – duże możliwości, bo nasi specjaliści zarówno kontaktują się ze specjalistami z renomowanych ośrodków w Europie. Często jest odwrotnie – to specjaliści z tamtych ośrodków zwracają się do naszych lekarzy.
Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży specjalizuje się w leczeniu chorób rzadkich. Wprowadza i rozwija najnowocześniejsze metody leczenia, m.in. terapię komórkami macierzystymi czy rekonstrukcje małżowiny usznej, rekonstrukcje ubytków żuchwy z przeszczepami z kości wraz z mikrozespoleniami naczyniowymi.
Budujemy swoją pozycję od dawna – podkreślił Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi:
Powstają nowe oddziały chirurgii szczękowej na południu Polski, ale my działamy już od 15 lat i mamy ugruntowaną pewną opinię. Pacjenci tutaj trafiają z całej Polski. Rozwijamy to wszystko. Mamy wszystkie możliwe procedury i technologiczne osiągnięcia, które wykorzystujemy. Mam nadzieję, że możemy się jeszcze bardziej rozwinąć. Ten zespół jest na tyle obszerny, że jesteśmy w stanie wykonywać o wiele więcej tych zabiegów jednocześnie.
W zaplanowanych operacjach zostaną wykorzystane najnowocześniejsze techniki
Liczba operacji w tym tygodniu nie odbiega od średniej, jednak będą to operacje w większości skomplikowane – z planowaniem wirtualnym i z użyciem indywidualnych implantów.
W ten sposób pracują aktualnie 2 zespoły lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek: jeden pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Dawida Larysza, kierownika Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży, a drugi pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka.
W poniedziałek operację ratującą życie przeszedł nastolatek z guzem złośliwym szczęki. Wykonaliśmy mu resekcję i rekonstrukcję w oparciu o zespolenia mikronaczyniowe. Dzięki temu chłopiec ma szansę na długie lata życia w zdrowiu
– dodał dr n. med. Krzysztof Dowgierd, który operował chłopca.
W najbliższych dniach w szpitalu dziecięcym w Olsztynie odbędą się kolejne zabiegi mikrorekonstrukcyjne u pacjentów z wadami twarzoczaszki, a także z chorobami onkologicznymi. Pomoc uzyskają również dzieci wymagające rekonstrukcji czaszki z powodu złożonych zespołów genetycznych z kraniosynostozami, a także pacjent z nowotworem sklepienia i podstawy czaszki.
Do olsztyńskiego szpitala przyjeżdżają pacjenci z najdalszych zakątków kraju.
Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej jest przeznaczona dla pacjentów z problemami wymagającymi diagnostyki i leczenia zabiegowego w obrębie głowy i szyi pod nadzorem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów w tym neurochirurgów, chirurgów szczękowo-twarzowych, chirurgów stomatologicznych i chirurgów plastycznych.
Autor: M. Kwiatkowska / A. Libudzka (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Olsztyn wdraża nowatorski projekt wsparcia rodziców wcześniaków i noworodków
- Do szpitala w Gołdapi trafił sprzęt do diagnozowania małych pacjentów
- Pluszaki pomagają zapomnieć o bólu. Dzień Pluszowego Misia w szpitalu dziecięcym
- Supernowoczesne urządzenie w szpitalu. "Dołączyliśmy do najlepszych ośrodków na świecie"