Twierdza Boyen powoła własną gwardię
Giżyckie Centrum Kultury ogłosiło nabór do grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzającej pruską Gwardię Twierdzy Boyen. Pomysłodawcy liczą, że umundurowana formacja przyczyni się do promocji turystycznej tego mazurskiego miasta i zabytkowych fortyfikacji.
Gwardia Twierdzy Boyen ma nawiązywać do 147. (tzw. 2. Mazurskiego) Pułku Piechoty, jednostki wojskowej z czasów Cesarstwa Niemieckiego. Będzie uczestniczyć w organizowanych dla turystów inscenizacjach i dioramach historycznych, które mają upowszechniać dzieje Giżycka i XIX-wiecznych pruskich fortyfikacji. Według kierownika twierdzy Piotra Waśniewskiego, najważniejszym warunkiem stawianym rekrutom jest „pasja”, czyli zamiłowanie do historii. Nie ma ograniczeń wiekowych, bo w takiej grupie rekonstrukcyjnej każdy znajdzie dla siebie miejsce. Podczas inscenizacji nie wszyscy muszą odtwarzać pruskich żołnierzy. Kobiety, dzieci czy osoby starsze wcielą się w ludność cywilną – wyjaśnił.
Jak mówił, gwardia znajdzie zajęcie nie tylko podczas odbywającej się co roku międzynarodowej inscenizacji historycznej bitwy o twierdzę z czasów I wojny światowej. Taka formacja może być stałą atrakcją w sezonie wakacyjnym i pełnić rolę informacji turystycznej, zachęcając do zwiedzania zabytkowych fortyfikacji. Rekonstruktorzy wolontariusze mają organizować pokazy przy moście obrotowym w Giżycku i promować mazurskie miasto podczas targów turystycznych. Na razie Giżyckie Centrum Kultury dysponuje 10 replikami karabinów Mauser i kompletami umundurowania pruskich żołnierzy. Na stanie twierdzy są również dwie repliki armat. W planach jest zakup sześciu replik XIX-wiecznych dział Light Kanone kalibru 10 cm, które będą w pełni dostosowane do strzelania ładunkami czarnoprochowymi.
Nowa artyleria zostanie zakupiona w ramach projektu renowacji i zagospodarowanie na cele wystawiennicze dawnego warsztatu zbrojmistrza, na co miasto otrzymało dofinansowanie z UE. Giżycki samorząd od kilku lat szuka inwestorów i sposobów na wykorzystanie w pełni blisko 100 ha po dawnej twierdzy. Wyremontowano już część obronnego muru Carnota, a także stajnię z wozownią i laboratorium prochowe, w których urządzane są wystawy broni i sztuki. Planowane są kolejne inwestycje. Na terenie twierdzy odbywają się też festiwale i inne imprezy.
Twierdza Boyen powstała w latach 1843-1855 na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno.
Jej strategicznym zadaniem było blokowanie od wschodu dostępu do Prus Wschodnich. Jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Dawna nazwa „Feste Boyen” została nadana twierdzy na cześć pruskiego ministra wojny gen. Hermanna von Boyena. Giżyckie umocnienia powstrzymały w sierpniu 1914 r. nadciągającą armię rosyjską. W czasie II wojny mieścił się tam ośrodek Abwehry. W styczniu 1945 r. twierdza została opuszczona przez oddziały niemieckie i zajęta niemal bez walki przez Armię Czerwoną. Po wojnie z budynków koszarowych korzystało Wojsko Polskie, a w niektórych obiektach do lat 90. ub. wieku działały państwowe przedsiębiorstwa spożywcze.
(PAP/as)