Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tunel łączący centrum Ełku z Muzeum Historycznym zostanie zasypany. „Obiekt ma unikatowy charakter”

Stuletni tunel zostanie zasypany

Perony na dworcu PKP w Ełku będą zmodernizowane. Jest to część większej inwestycji, czyli budowy Rail Baltica – szybkiej kolei łączącej Europę Zachodnią z krajami nadbałtyckimi.

Podczas przebudowy dworca przejście podziemne prowadzące na perony zostanie przebudowane, a tunel łączący centrum Ełku z Muzeum Historycznym i stacją kolejki wąskotorowej będzie zasypany. Obiekt ma ponad sto lat i jego likwidacja wzbudza emocje.

Tunel ma charakter unikatowy – twierdzi dr Stefan Marcinkiewicz, pasjonat ełckiej historii. Niełatwo znaleźć w Polsce coś takiego. Tunel w wyniku formalno-prawnych procedur został kiedyś oddzielony od kolejki wąskotorowej, ale stanowi z nią całość architektoniczną. Powinien zostać zachowany i włączony w struktury ełckiego muzeum.

O ile Ełcka Kolej Wąskotorowa została wpisana do rejestru zabytków, o tyle tunel nie – mówi powiatowy konserwator zabytków w Ełku Joanna Sobolewska. Obiekt nie figuruje w żadnym rejestrze. Faktycznie powstał w okresie międzywojennym, ale po II wojnie był przebudowywany. Dlatego jego zasypanie jest zgodne z prawem.

Drugi tunel, prowadzący na perony, pozostanie. Będzie wydłużony i połączy centrum miasta z osiedlem Zatorze i Muzeum Historycznym.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

 

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przebudowa, Muzeum Historyczne, tunel, rail. baltica
Olecko może wrócić na kolejową mapę Polski

Władze Olecka chcą, by trasa linii kolejowej Rail Baltica biegła przez miasto. Pierwotnie jedna z koncepcji zakładała przebieg przez Olecko, ale ostatecznie nie wzięto jej pod...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV