Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwają walki o stolicę Ukrainy. „Rosjanie cynicznie zabijają cywilnych mieszkańców”

Fot. NEXTA

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w związku z rosyjskimi ostrzałami zginęły 34 osoby, a 285 zostało rannych, w tym 10 dzieci – poinformowały w czwartek służby ds. sytuacji nadzwyczajnych tego obwodu.

– Minionej doby Rosja atakowała bombami, pociskami i artylerią osiedla mieszkaniowe i całe miejscowości, „Rosjanie cynicznie zabijając cywilnych mieszkańców” – piszą w komunikacie służby.

W obwodzie w związku z ostrzałami zginęły 34 osoby, 285 zostało rannych, w tym 10 dzieci. Z komunikatu jasno nie wynika, czy chodzi o straty minionej doby.

W środę szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że w ciągu poprzedniej doby w rezultacie ostrzału Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, a 112 zostało rannych.

W wyniku ostrzałów budynków mieszkalnych i administracyjnych doszło do kilkudziesięciu pożarów.

Walki o Kijów

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski myśliwiec Su-30 nad Irpieniem w obwodzie kijowskim – poinformował w czwartek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. W pobliżu stolicy trwają walki – podaje agencja UNIAN, powołując się na wojskowych.

Na północno-zachodnim podejściu do stolicy w rejonie Iwankowa, Borodzianki i Kozarowycz trwają walki – podaje UNIAN, powołując się na służbę prasową brygady szybkiego reagowania Gwardii Narodowej.

Pod Iwankowem ukraińskie wojska odpierają wroga w stronę Rosji. Już nie można powiedzieć, że miasto jest okupowane, toczy się o nie walka

– poinformował oficer prasowy.

Według wstępnych informacji, w nocy obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwie rosyjskie rakiety nad Kijowem. Prawdopodobnie były wycelowane w okolice ministerstwa obrony

– dodał.

Zełenski: zniszczyliśmy plany wroga w tydzień

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w wystąpieniu opublikowanym w czwartek na Facebooku, że Ukraińcy zniszczyli plany wroga opracowywane przez lata w jeden tydzień.

Jesteśmy narodem, któremu udało się zniszczyć plany wroga w tydzień. Plany opracowywane przez lata. Zdradziecko i z premedytacją. Z nienawiści do naszego kraju, do naszych ludzi, do każdego człowieka, który ma dwie rzeczy – serce i wolność. Ale my ich zatrzymaliśmy

– oświadczył Zełenski.

Nawet prości rolnicy przechwytują rosyjskich żołnierzy każdego dnia. I oni (Rosjanie) wszyscy mówią jedną rzecz: nie wiedzą, dlaczego się tutaj znaleźli

– przekazał prezydent.

Zełenski dodał, że coraz więcej rosyjskich żołnierzy ucieka na zachód „przed Ukraińcami”, a rosyjskie siły nazwał „zdezorientowanymi, wykorzystywanymi dziećmi”. Zaapelował o ich powrót do domu, do Rosji.

Jestem pewien, że jeśli Rosjanie gdzieś weszli, to tylko tymczasowo. Wyrzucimy ich. Z piętnem hańby

– skomentował ukraiński przywódca.

Jak przekazał, Ukraińcy „biją wroga nawet bez broni”. Prezydent Ukrainy wyraził swój podziw dla cywili broniących Konotopu, Basztanki, Enerhodaru, Melitopola i innych wsi i miast, którzy nie przepuszczają okupantów, blokując drogi. Prezydent poinformował, że w ciągu tygodnia na ukraińskiej ziemi poniosło śmierć prawie 9 tys. Rosjan, jednak „Ukraina nie chce być pokryta trupami żołnierzy. Idźcie do domu. Cała wasza armia”.

Zełenski poinformował o przeprowadzonych w środę rozmowach z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem, premierem Izraela Naftalim Benetem, z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem, emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem Al Sanim, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, premierem Kanady Justinem Trudeau oraz prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Prezydent podkreślił, że w środę 141 krajów ONZ sprzeciwiło się prowadzeniu wojny na Ukrainie, a tylko cztery państwa: Korea Północna, Syria, Erytrea i Białoruś pozostają sojusznikami rosyjskiej agresji.

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze, prezydent, Kijów, walki, uwaga
Prezydent w orędziu: jedność i odpowiedzialność potrzebna jest nam wszystkim, ale szczególnie w polityce

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że zaprosił na czwartek do Pałacu Prezydenckiego swojego kontrkandydata z wyborów prezydenckich, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a także przedstawicieli samorządów....

Zamknij
RadioOlsztynTV