Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa sezon zbierania poroża w lasach. Leśnicy przypominają zasady

Fot. Łukasz Węglewski

Trwa sezon na poszukiwania poroża. To legalne, o ile zachowane są podstawowe zasady – nie należy płoszyć zwierzyny, zastawiać na nie pułapek, ani wchodzić na tereny chronione.

Podczas ogólnopolskiej akcji „Wieniec” zorganizowanej przez Lasy Państwowe, leśnicy przeczesywali lasy m.in. w okolicach Szczytna i Płoskini, sprawdzając, czy nie są łamanie przepisy. – To niestety zdarza się dość często – przyznaje łowczy okręgowy w olsztyńskim okręgu Polskiego Związku Łowieckiego Romuald Amborski.

Zbieranie zrzutów jest legalne, natomiast nielegalne jest płoszenie zwierzyny. Bardzo często są takie sytuacje, że za jeleniami poruszają się quadami, samochodami. Jest duża ingerencja ludzi, zbieraczy, przeczesywana jest ostoja zwierzyny. To stanowi niepokój dla zwierzyny, ale jest też niebezpieczne dla ludzi.

00:00 / 00:00

Zdarza się też, że w lasach rozwieszane są druty na wysokości rogów zwierząt.

Poroża poszukiwane są dla zysku, ale także w celach rękodzielniczych – tworzy się z nich biżuterię, ozdobne rękojeści noży czy nawet meble. W niektórych krajach są wykorzystywane także jako… afrodyzjak.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w poroże, zasady, akcja Wieniec, poszukiwanie poroża, ploszenie zwierzyny
Kłusownicy z bronią palną grasują w lasach. „To już jest niebezpieczne”

Wciąż nie brakuje kłusowników w lasach regionu. W czasie ogólnopolskiej akcji „Wieniec” leśnicy przeczesywali lasy m.in. w okolicach Szczytna. Odnaleziono 6 wnyków - mówi zastępca nadleśniczego...

Zamknij
RadioOlsztynTV