Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Wypełniając obowiązek pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa

Fot. Adobe Stock

Od początku kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny 2021. Obowiązek spisowy dotyczy wszystkich. Wszyscy też powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

Wiodącą formą jest samospis internetowy na stronie spis.gov.pl, inną – kontakt telefoniczny. W obu przypadkach powinniśmy zachować ostrożność. Zanim zaczniemy udostępniać swoje dane, zapoznajmy się z pytaniami i zasadami spisu.

Spis ludności to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Podstawową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Od 15 marca GUS uruchomił specjalną infolinię: 22 279 99 99, gdzie można zasięgnąć wszelkich informacji.

Najlepiej i najbezpieczniej będzie dokonać spisu z własnej inicjatywy, nie czekając na telefon od rachmistrza.

Należy zachować wysoki poziom bezpieczeństwa i nie ufać bezrefleksyjnie osobie, która do nas zadzwoni i poda się za rachmistrza, dopóki nie zweryfikujemy jej tożsamości dzwoniąc pod numer infolinii – 22 279 99 99. Dopiero po weryfikacji można ponowić kontakt i dokończyć spis. Każdy rachmistrz musi podać imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej. Dodatkowo prawdziwy rachmistrz będzie wiedział, do kogo dzwoni, będzie znał imię i nazwisko respondenta.

Przed przeprowadzeniem spisu telefonicznego zalecane jest także, aby zapoznać się wcześniej w pytaniami spisu, ponieważ będzie można w ten sposób potwierdzić, czy rzeczywiście rozmawiamy z rachmistrzem, który będzie nas pytał tylko o konkretne zagadnienia spisowe, czy też z przestępcą, który będzie próbował nas pytać o dane, których spis nie obejmuje – takie jak numer dowodu osobistego, dane z kart płatniczych, dane rachunków bankowych, loginy i hasła do różnych usług internetowych.

Nie można także reagować na wszelkie wiadomości dotyczące spisu które dotrą do nas drogą e-mail lub SMS. Bezwzględnie nie można podejmować żadnych rekcji na płynące do nas tymi kanałami polecenia bez wcześniejszej weryfikacji.

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego można przeczytać na stronie Narodowego Spisu Powszechnego.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Katedra i jej tajemnice. Średniowieczna świątynia opisana w przewodniku turystycznym

Katedra św. Mikołaja w Elblągu, która jest najważniejszym kościołem w diecezji elbląskiej, doczekała się własnego przewodnika turystycznego. Będzie służyć zarówno miłośnikom historii Elbląga, jak i licznym...

Zamknij
RadioOlsztynTV