Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa cisza wyborcza i referendalna. Polacy wybierają dziś posłów i senatorów

Fot. P. Getka

Niedziela to dzień wyborów parlamentarnych, które połączono z ogólnokrajowym referendum. Polacy wybierają 460 posłów i 100 senatorów. Odpowiadają też na cztery pytania referendalne.

W województwie warmińsko-mazurskim w wyborach do Sejmu są dwa okręgi numer 34 i 35, które zapewniają 18 mandatów poselskich. W wyborach do Senatu mamy jednomandatowe okręgi numer: 84, 85, 86 i 87, które dają 4 mandaty senatorskie.

Lokale wyborcze czynne są od godziny 7 rano do 21. W większości są w tych samych miejscach co podczas poprzednich wyborów. Idąc na głosowanie musimy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem – najlepiej dowód osobisty.

– W Warmińsko-Mazurskiem wszystkie komisje, w których można oddać głos, rozpoczęły pracę bez utrudnień i opóźnień – poinformował dyrektor delegatur Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Piotr Sarnacki.

Okręgowa Komisja Wyborcza nie odnotowała jakichś nadzwyczajnych zdarzań. Nie mieliśmy informacji, żeby któryś z lokali został otwarty później. Mieliśmy pojedyncze zgłoszenia dotyczące łamania ciszy wyborczej, kierujemy je do organów ścigania, bo one są władne, by rozpatrzeć taką sprawę. Te incydenty nie wpłynęły na przebieg głosowania. Mieliśmy też, jak zwykle, kilka zgłoszeń, że członek komisji nie przyszedł do pracy. W takim przypadku komisja będzie pracowała w okrojonym składzie

– powiedział.

Piotr Sarnacki dodał, że część komisji rozpocznie pracę później. Chodzi o odrębne obwody głosowania zlokalizowane w zakładach leczniczych, domach opieki, zakładach karnych i aresztach śledczych, ale na to już wcześniej została wydana zgoda.

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu Ewelina Paszko również przekazała, że we wszystkich lokalach głosowanie rozpoczęło się punktualnie.

Pomimo wczesnej pory, wiele osób czekało na otwarcie drzwi. Z wyborcami przed jedną z olsztyńskich komisji rozmawiała nasza reporterka. Podkreślali, że w ten sposób spełniają obywatelski obowiązek.

Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie początkowo informował o 7 przypadkach łamania ciszy wyborczej. Następnie przekazał, że wpłynęło już 13 zgłoszeń.

W powiecie piskim 30-latek został ukarany mandatem za zrywanie plakatów jednego z komitetów wyborczych. W jednym miejscu w powiecie ostródzkim zgłoszono agitację, z kolei w Morągu interwencja dotyczyła mężczyzny, który wyszedł z lokalu z kartami do głosowania. Natomiast w Dobrym Mieście głosujący mężczyzna podarł jedną z kart i próbował opuścić lokal wyborczy

– mówił.

Co do zasady otrzymamy 3 karty do głosowania: z kandydatami do Sejmu i Senatu oraz pytaniami referendalnymi.

Głosować można na jednego wybranego kandydata na karcie do Sejmu i na jednego na karcie do Senatu, stawiając w kwadracie przy danym nazwisku wyraźny znak X. Na dole każdej karty są szczegółowe objaśnienia jak oddać ważny głos.

W tym roku przy okazji wyborów parlamentarnych odbywa się ogólnonarodowe referendum. Na karcie znajdują się cztery pytania. Należy odpowiedzieć na nie stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE. Na dole karty referendalnej także są szczegółowe objaśnienia zasad głosowania. O szczegółach mówiła na naszej antenie Aleksandra Turower, przewodnicząca jednej z obwodowych komisji wyborczych w Olsztynie.

Dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki przestrzega przed wynoszeniem kart do głosowania z lokalu wyborczego, bo jest to zabronione i przypomina o obowiązującej ciszy wyborczej. Zabronione są wszelkie działania związane z agitacją wyborczą, nie można wywieszać dodatkowych plakatów i banerów, ani rozdawać ulotek. Nie można też zrywać plakatów wyborczych, które są objęte ochroną prawną. Te same zasady dotyczą internetu. Nie można zamieszczać w sieci żadnych nowych treści związanych z agitacją wyborczą. Wszelkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

W dniu głosowania nie można też podawać frekwencji w referendum.

O ile głosowanie nie zostanie przedłużone z powodu jakiejś nadzwyczajnej sytuacji, cisza wyborcza zakończy się wraz zamknięciem lokali wyborczych o godzinie 21.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. B.Świerkowska-Chromy

Autor: B. Świerkowska-Chromy za W. Chromy/PKW

Więcej w referendum, wybory, wybory parlamentarne, wyborcy, wybory 2023, referendum ogólnonarodowe, referendum ogólnokrajowe
Głosowanie w szpitalach i domach pomocy społecznej

Osoby przebywające w szpitalach i domach pomocy społecznej podczas niedzielnych wyborów mogą głosować w komisjach utworzonych w tych placówkach. Pacjenci obłożnie chorzy i mający problemy z...

Zamknij
RadioOlsztynTV