Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa budowa tunelu na stacji kolejowej w Ostródzie. Na jakim etapie są prace?

Fot. A. Puzewicz/PKP PLK

Na stacji kolejowej w Ostródzie trwa budowa pierwszego segmentu nowego przejścia pod torami oraz budynku nowej nastawni. Na placu budowy pracuje kilkadziesiąt maszyn, a w robotach uczestniczy na różnych etapach około stu pracowników.

Na stacji Ostróda powstaje pierwszy segment nowego tunelu w miejscu częściowo rozebranego starego peronu nr 2 i peronu nr 3. Roboty prowadzone są przy utrzymaniu ruchu pociągów przez stację. Nowe przejście o długości około 65 metrów będzie wyższe, a dojścia do pociągów dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią windy. Nowe przejście umożliwi wygodny dostęp na stację z dwóch stron miasta.

Wykonawca zdemontował około 8 km starych torów biegnących bliżej ul. 11 Listopada oraz sieć trakcyjną. Wzmacniany jest grunt, na którym budowane będą nowe tory. Układane są kable do urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Realizowane są także roboty przy budowie budynku nowej nastawni. Powstała dolna część obiektu, a teraz budowana jest konstrukcja pierwszego piętra. Wymiana torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy bezpieczeństwo oraz zapewni możliwości sprawnego prowadzenia ruchu na stacji i linii kolejowej w kierunku Olsztyna i Iławy.

Na wjeździe do stacji Ostróda od strony Olsztyna rozpoczęto wzmacnianie konstrukcji  kamienno-ceglanego mostu nad rzeką Drwęcą. Zdemontowano jeden tor na obiekcie i balustrady oraz przystąpiono do prac przy wzmocnieniu przyczółków i filarów pierwszej części mostu – pod torem nr 1. Zapewni to dobre parametry obiektu na kolejne lata

– poinformował Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK.

Na stacji oba dotychczas funkcjonujące perony zostaną przebudowane i podwyższone, co umożliwi wygodny dostęp do pociągów. Powstanie nowe wygodne dojście na peron nr 2 bezpośrednio z chodnika od strony ul. 11 Listopada, które będzie wyposażone w pochylnię. Czytelne oznakowania ułatwią orientację na stacji. Informacje o rozkładzie jazdy będą prezentowane na wyświetlaczach oraz przez nowe nagłośnienie.

Na zmianach zyskają też cykliści, którzy będą mogli zostawić rowery przy stacji, dzięki zadaszonym stojakom przy ul. Słowackiego i 11 Listopada. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku.

Zakończenie inwestycja na stacji Ostróda jest zaplanowane w 2026 roku.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Budowa pierwszego segmentu nowego przejscia podziemnego. Fot. A. Puzewicz/PKP PLK

Konstrukcja budynku nowej nastawni. Fot. A. Puzewicz/PKP PLK

Wzmacnianie konstrukcji mostu nad Drwecą. Fot. A. Puzewicz/PKP PLK

Redakcja: A. Niebojewska za PKP PLK

Więcej w Ostróda, dworzec, PKP PLK, peron
Zmiany na dworcu głównym. Od piątku droga do peronów będzie dłuższa

Zmiany w komunikacji pieszych na stacji Olsztyn Główny będą obowiązywać od piątku 10 maja. O 200 metrów wydłuży się droga dojścia do pociągów - podają PKP...

Zamknij
RadioOlsztynTV