Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Trudne negocjowanie umowy na regionalne przewozy kolejowe. „Za dobrą jakość trzeba zapłacić”

Fot. A. Skrago

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego negocjuje umowę na przewozy kolejowe ze spółką Polregio. Przewozy Regionalne chcą obsługiwać ruch kolejowy w województwie przez 6 najbliższych lat.

W 2019 roku do funkcjonowania Przewozów Regionalnych samorząd województwa dopłacił około 44 milionów złotych. Radio Olsztyn nieoficjalnie ustaliło, że spółka Polregio do negocjacji podeszła z prośbą o kwotę ponad dwukrotnie wyższą. „Przewozy” początkowo chcą otrzymać dotację na poziomie 90 milionów złotych.

Z uwagi na trwające rozmowy z Urzędem Marszałkowskim chciałabym zakończyć ten temat licząc na to, że dojdziemy do porozumienia i będzie podpisana umowa wieloletnia

– powiedziała Elżbieta Załuska, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Polregio.

Jeśli dojdzie do podpisania umowy, to będzie ona obejmowała 6 kolejnych lat, czyli byłaby dłuższa niż poprzednie.

W ocenie Wiktora Wójcika, dyrektora Departamentu Infrastruktury i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego pozwoliłoby to Przewozom Regionalnych m.in. na inwestowanie w tabor.

Mając pewność, że będą jeździć przez tyle lat mogą leasingować, kupować i modernizować.

Spółka Polregio zapewnia, że chciała by inwestować. Potrzebuje do tego jednak więcej publicznych pieniędzy. O tym, czy spółka będzie mogła sięgnąć po fundusze unijne, zdecyduje Komisja Europejska.

To nam otworzy drzwi do finansowania inwestycji z minimalnym wkładem własnym – powiedział Radiu Olsztyn Artur Martyniuk, prezes zarządu i dyrektor generalny Polregio.

Marcin Kazimierczuk, wojewódzki radny PiS, twierdzi, że cała filozofia inwestowania w transport w regionie powinna się zmienić.

Można by było poszukać oszczędności w środkach, które są przeznaczane na funkcjonowanie lotniska w Szymanach i przekazać te pieniądze na kolej, która jest najbliżej mieszkańców naszego regionu.

W 2019 roku warmińsko-mazurskie Przewozy Regionalne przewiozły około 3 milionów pasażerów, co oznacza, że dziennie pociągami podróżowało około 10 tysięcy pasażerów.
Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transport, kolej, Przewozy Regionalne, samorząd województwa, negocjacje
Szlabany zamiast znaków stop. Bezpieczniej na przejazdach kolejowych w powiecie ełckim

Zamiast znaków STOP w trzech miejscach na terenie powiatu ełckiego pojawiły się szlabany. Znaki zniknęły z przejazdu przez tory w Ełku przy ulicy Grajewskiej. Nie trzeba...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV