Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trudna sytuacja na Żuławach Elbląskich. Zagrożenie powodziowe nie ustaje

Fot. M. Stankiewicz

Wciąż trudna sytuacja hydrologiczna na Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej punkty pomiarowe wskazują przekroczenie stanów alarmowych – informuje Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni.

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku do 563 cm na południowo – wschodnim brzegu i prognozowaną sytuacją meteorologiczną spodziewane są wahania poziomów wody także na Zalewie Wiślanym i Żuławach. W nocy pomiary w tych miejscach pokazywały przekroczenie stanów ostrzegawczych, teraz stany są wysokie.

Rozhuśtany wiatrem Bałtyk ma wpływ na Zalew Wiślany i depresyjne tereny Żuław. To zawsze niesie zagrożenie powodzią, a bezpieczeństwo zależy w największym stopniu od infrastruktury przeciwpowodziowej, która jest w gestii Wód Polskich. Jak informuje Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, pracownicy Nadzorów Wodnych są w stałej gotowości do reagowania w sytuacji wystąpienia realnego zagrożenia. Stan techniczny urządzeń hydrotechnicznych zlokalizowanych na terenie objętym ostrzeżeniem jest dobry.

Monitorują to także gminy, które kontrolują np. szczelność wałów. Wszystkie samorządy zagrożone powodzią, instytucje i służby ratunkowe są na bieżąco informowane o stanie wód i prognozach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, Bałtyk, cofka, Żuławy Elbląskie
Rośnie poziom wód na Zalewie Wiślanym i Żuławach Elbląskich. Służby kryzysowe na bieżąco monitorują sytuację

Utrzymuje się bardzo wysoki poziom rzek na Żuławach Elbląskich. To efekt sztormu na Bałtyku, który napełniony jest teraz do wysokości około 550 cm na wybrzeżu. Silny...

Zamknij
RadioOlsztynTV