Trójka dzieci z Donbasu otrzymała karty stałego pobytu
Pierwsi repatrianci z Donbasu dostali zezwolenia na pobyt stały w Polsce. Dokumenty otrzymała trójka dzieci w wieku 4, 7 i 8 lat. Ich ojciec ma już takie zezwolenie, przyznane mu kilka lat temu, ich mama jeszcze czeka na wydanie dokumentu.
Dzieci razem z rodzicami są w prawie 200-osobowej grupie uchodźców, przebywających od ponad tygodnia w ośrodkach w Rybakach i Łańsku. Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, który podjął decyzję o przyznaniu dzieciom zezwolenia na pobyt stały powiedział, że wszystkie sprawy formalno-prawne, zgodnie z zapowiedzią, są przeprowadzane sprawnie i szybko, tak by osoby ewakuowane z Donbasu mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Zezwolenie na pobyt stały daje cudzoziemcom takie same prawa jak Polakom, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to, że osoby, które przyjechały z Donbasu, mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce. To także istotny krok do uzyskania polskiego obywatelstwa. Decyzje zezwalające na pobyt w Polsce wydawane są na czas nieokreślony.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziwicza
W tym tygodniu osoby ewakuowane z Donbasu rozpoczęły naukę języka polskiego. Kursy są prowadzone przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Przewidziano również kursy doradztwa zawodowego i orientacyjne.
Uchodźcy z Donbasu przylecieli do Polski 13 stycznia. Zostali zakwaterowani w ośrodkach w Łańsku i w Rybakach, w których będą mogli przebywać pół roku. Trwają procedury formalno-prawne związane z zalegalizowaniem ich pobytu. MSW uruchomiło także bank ofert, w którym gromadzone są informacje o wszelkich formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o pracę i mieszkanie. Natomiast pomoc rzeczową organizuje Caritas Archidiecezji Warmińskiej. (wch/bsc)