Koronawirus, Aktualności, Aplikacja mobilna
To urządzenie może być przełomem w walce o życie chorych na COVID 19. Wynalazek testuje szpital uniwersytecki w Olsztynie
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie testują urządzenie, które umożliwia jednoczesne wentylowanie dwóch chorych.
Wynalazek stworzyli inżynierowie z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk. Ventil – bo tak nazywa się testowany aparat może być przełomem w walce o życie pacjentów chorych na COVID 19.
Aparat Ventil to urządzanie medyczne umożliwiające niezależną wentylację płuc u dwóch pacjentów jednocześnie. Właśnie to zastosowanie, przy niedoborach respiratorów, jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Ventil jest rozdzielaczem respiratora na dwie osoby.
Urządzenie jest testowane m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie – mówi dyrektor placówki dr Radosław Borysiuk.
Do aparatu podłączany jest jeden chory, zamiast drugiego lekarze podłączają sztuczne płuco. Dotychczasowe testy pokazały, że urządzenie sprawdza się i jest bezpieczne. Parametry pacjenta, podłączonego do aparatu nie odbiegają od tych, które obserwowano u chorych podłączonych do jednego respiratora.
Testy Ventila rozpoczęły się w kwietniu i mają potrwać do końca 2020 roku. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację badań i produkcję aparatów przeznaczyło 5 milionów złotych.
Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy