Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To trudny czas dla osób z osłabioną odpornością. Jak uniknąć niepotrzebnego ryzyka?

fot. Przemysław Getka

W dobie pandemii koronawirusa wszyscy powinniśmy uważać na swoje zdrowie. Są jednak grupy osób przewlekle i ciężko chorych, które muszą zadbać o to wyjątkowo.

Wśród nich wymieniani są pacjenci onkologiczni, pulmonologiczni i osoby po przeszczepach. Większość może konsultować się z lekarzami telefonicznie, ale pacjenci onkologiczni nie mogą zrezygnować z wizyt w przychodniach.

Jak powiedział Janusz Dzisko dyrektor WSSE w Olsztynie w takiej sytuacji muszą pamiętać o wszystkich zabezpieczeniach, masce ochronnej, przyłbicy, rękawiczkach i płynach dezynfekcyjnych.

Poważnie zaniepokojeni mogą być także alergicy. Rozpoczął się sezon pylenia drzew i zaostrzonych objawów uczulenia.

Niektóre z nich mogą być niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę pandemię koronawirusa. Pacjenci z gorączką i z objawami uczulenia, których nie można zwalczyć stosowanymi wcześniej lekami, powinni zgłosić się do lekarza.

– powiedziała profesor Anna Doboszyńska, specjalista pulmonolog.

Obecnie większość konsultacji lekarskich wykonywanych jest telefonicznie. W ten sposób pacjenci mogą uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

A to nie maleje. W ciągu ostatniej doby służby sanitarne wykonały w regionie 350 testów w kierunku koronawirusa. Jego obecność wykryto u dwóch osób – mieszkańców powiatu iławskiego.

Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego

00:00 / 00:00

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroby
W Giżycku ruszyła akcja „UVaga – wyprzedź czerniaka!”

Na plaży miejskiej w Giżycku dermatolodzy bezpłatnie obejrzeli zmiany na skórze. Ruszyła akcja „UVaga – wyprzedź czerniaka!” organizowana przez zespół kampanii Rakoobrona. Ma pomóc we wczesnym...

Zamknij
RadioOlsztynTV