Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

To prawdziwa gratka dla turystów. Z fragmentu Kanału Elbląskiego wypompowano wodę. Można wejść na suche dno

Suchy Kanał Elbląski. Fot. Wody Polskie

Wypompowanie wody to celowy zabieg, by można było przeprowadzić remonty i konserwację urządzeń. To też okazja, by chętni mogli zobaczyć tak zwany suchy kanał.

Jak poinformował Bogusław Pinkiewicz z Wód Polskich w Gdańsku, Kanał Elbląski jest odwadniany między pochylniami co roku, po zakończeniu sezonu żeglugowego. Umożliwia to konserwację i naprawy elementów pracujących na co dzień pod wodą.

Dziś dla zwiedzających udostępniony będzie odwodniony odcinek górnego stanowiska pochylni Buczyniec. Nigdy wcześniej turyści nie mogli wejść na dno kanału i zobaczyć z bliska znajdujących się tam urządzeń.

Będzie można także posłuchać prelekcji i obejrzeć film o tej wyjątkowej atrakcji turystycznej. Organizatorem Dnia Suchego Kanału jest Izba Historii Kanału Elbląskiego.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski ma ponad 84 kilometry długości i łączy najdłuższe polskie jezioro – Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

W 2011 roku Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Ł.Węglewski

Kanał Elbląski po rewitalizacji. Fot. P. Krawczyk

Budynki Nadzoru Wodnego w Buczyńcu i Izby Historii Kanału Elbląskiego. Fot. RZGW w Gdańsku.

Autor: W.Chromy za PAP/M.Stankiewicz
Redakcja: W.Chromy/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kanał Elbląski, pochylnia
Drugie życie 20-latka, który wpadł do rzeki Elbląg

Policjanci i strażacy uratowali 20-latka, który wpadł do rzeki Elbląg. Wcześniej młody mężczyzna bawił się w jednym z lokali na starówce i nie pamięta, jak znalazł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV