Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To nie był tylko primaaprilisowy żart. „Zburzyliśmy” olsztyński pomnik by poruszyć ważny temat

Zburzone do połowy olsztyńskie „szubienice”. Zdjęcie nadesłane przez słuchacza Radia Olsztyn

Pomnik na placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie zwany popularnie „szubienicami” wciąż stoi i póki co ma się dobrze.

Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na falę nieprawdziwych informacji, które pojawiają się każdego dnia, szczególnie w internecie. Tak zwane „fake newsy”, czyli fałszywe informacje o charakterze sensacyjnym, wprowadzające odbiorcę w błąd to prawdziwa plaga.

W ciągu 2 godzin nasza informacja o zburzonych „szubienicach” trafiła do tysięcy słuchaczy oraz użytkowników internetu. Część z nich, z pewnością, w nią uwierzyła i przekazała dalej. Tylko na Facebooku Radia Olsztyn wiadomość zobaczyło prawie 9 tysięcy osób.

Skąd się biorą „fake newsy”? Kto stoi za fałszywymi informacjami? Jakie korzyści mają osoby, które je publikują? Jak walczyć z nieprawdziwymi informacjami?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy w rozmowach z ekspertami. W studiu Bliższych spotkań pojawili się: psycholog Andrzej Lisk-Kujawski, Marta Więckiewicz-Archacka z Zakładu Filmu, Telewizji i Nowych Mediów oraz manager gwiazd muzycznych Mariusz Stasiak. Iza Malewska i Maciej Świniarski zapraszają do wysłuchania audycji.

Posłuchaj rozmowy

 

…………………………………………………………………………………………………………………….

Nasz primaaprilisowy żart

Olsztyńskie „Szubienice”, czyli Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej został częściowo zniszczony.

Wszystko wskazuje na to, że ktoś w nocy rozbił lewy i prawy pylon monumentu. Niewykluczone, że użyto do tego ładunków pirotechnicznych, bo dookoła pomnika leży bardzo dużo gruzu. Jak informuje nasz reporter pomnik został zniszczony mniej więcej do połowy jego wysokości. Na miejscu pracę rozpoczęły już służby, które sprzątają plac Xawerego Dunikowskiego. Zdjęcie zniszczonych „szubienic” dostaliśmy od naszego słuchacza.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

 

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, pomnik, wandale, szubienice, video, Pomnik Wyzwolenia
Do podolsztyńskiego Wójtowa powróci autobus linii 304

Od początku kwietnia mieszkańcy Olsztyna mogą korzystać z autobusu linii 304 do Wójtowa i z powrotem. Początkowy przystanek zlokalizowany jest przy ul. Dworcowej koło znanego punktu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV