Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To jedyna taka instytucja w Polsce. Wyjątkowy jubileusz Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie

Fot. M. Kwiatkowska

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie ma 70 lat. Zajmuje się przywracaniem gatunków ryb, które wyginęły, dbaniem o właściwą akwakulturę i monitoringiem wód w całym kraju.

Wybór Olsztyna jako siedziby głównej nie był przypadkowy – mówi Anna Wiśniewska, dyrektorka Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Po wojnie trzeba było zająć się wodami ziem odzyskanych.

Rozpoczęto prace badawcze, które miały na celu wprowadzenie jasnych gospodarczych reguł dotyczących zarządzania wodami, które po wojnie znalazły się w obszarach administracyjnych Polski, których przed wojną nie było. Trudno było mieć jakąś wizję gospodarczą dotyczącą tego regionu. Instytut odegrał niebagatelną rolę, jeżeli chodzi zagospodarowanie szczególnie Wielkich Jezior Mazurskich.

00:00 / 00:00

Instytut stara się o status państwowej jednostki badawczej, co dodatkowo podniesie jego rangę – potwierdziła obecna na uroczystościach jubileuszowych wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

Myślę, że to jeszcze bardziej podniesie rangę tego instytutu, a nam jako ministerstwu da dodatkowe narzędzie do tego, żeby jeszcze mocniej włączyć instytut w przygotowywanie wszystkich naszych strategii i planów strategicznych.

00:00 / 00:00

Podczas gali jubileuszowej odznaczenia państwowe otrzymali zasłużeni pracownicy instytutu. Instytut Rybactwa Śródlądowego powstał 1 stycznia 1951 roku. Imię swego założyciela profesora Stanisława Sakowicza przyjął w 1987 roku.

Fot. M. Kwiatkowska

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zarybianie, wody, ryby, urodziny, rzeki, jeziora, jubileusz
Szable Kilińskiego trafiły do najlepszych. Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości świętuje 75-lecie powstania

W Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości zrzeszeni są przedstawiciele niemal 150 zawodów. Kondycja poszczególnych branż, zwłaszcza po doświadczeniu pandemii, jest różna, ale wierzymy w przyszłość rzemiosł....

Zamknij
RadioOlsztynTV