Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tarcza antykryzysowa na Warmii i Mazurach. Na ochronę miejsc pracy wydano ponad 188 mln złotych

Fot. K. Olszewski

W woj. warmińsko-mazurskim w ramach działań określanych mianem tarczy antykryzysowej na ochronę miejsc pracy wydano dotąd ponad 188 mln złotych – poinformował wojewoda Artur Chojecki.

Podczas konferencji prasowej wojewoda warmińsko-mazurski poinformował, że „większość przedsiębiorców z regionu w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa zachowywało się bardzo odpowiedzialnie”.

Największe firmy nie redukowały zatrudnienia, mimo że wstrzymywały produkcję. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się odbudować gospodarkę w regionie

– powiedział Chojecki.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że dotąd w woj. warmińsko-mazurskim z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazano 188,4 mln złotych na ochronę miejsc pracy. W ten sposób wsparto 45,8 tys. miejsc pracy.

W maju najwyższe wsparcie w regionie otrzymał koncern Michelin Polska, któremu wypłacono 10,6 mln zł, firma Meble Wójcik z Elbląga otrzymała 2,9 mln zł, kolejna firma meblowa DFM otrzymała 2,6 mln zł, BRW Comfort otrzymał 1,7 mln zł, zaś stocznia Ostróda Yacht otrzymała w ramach tarczy 1,5 mln zł.

W ramach tzw. postojowego wypłacono dotąd 19,5 mln zł dla 31 tys. osób.

W woj. warmińsko-mazurskim dla mikroprzedsiębiorców przyznano mikropożyczki o łącznej wartości 240,1 mln złotych. Jednocześnie aż 85 proc. wniosków o umarzalne pożyczki zostało pozytywnie zweryfikowanych, co stanowi najwyższy odsetek w kraju. Dotąd w regionie złożono 48 tys. wniosków o tę formę wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

ZUS (oddziały w Olsztynie i Elblągu) wypłacił dotąd przedsiębiorcom 66,1 mln zł świadczeń postojowych. Pomoc ta objęła 31,2 tys. osób.

W połowie maja w woj. warmińsko-mazurskim bezrobotne były 52.794 osoby, co w porównaniu z końcem kwietnia stanowiło wzrost o 2,5 proc. W dwóch pierwszych tygodniach maja pracę w regionie straciło 1,3 tys. osób.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

 

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/ D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio/A. Chmielewska/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, konferencja, Artur Chojecki, przedsiębiorcy, firmy
Bliższe spotkania – 02.06.2020

Ciekawe inicjatywy społeczne w nowej rzeczywistości po pandemii koronawirusa to temat, na który z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska. Kolejne obostrzenia są luzowane, jednak dzieci...

Zamknij
RadioOlsztynTV