Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Tarcza 5.0. Przedsiębiorco – sprawdź terminy składania dokumentów

Siedziba ZUS w Olsztynie

Firmy, które wnioskowały o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w tarczy 5.0 muszą złożyć deklaracje rozliczeniowe do końca października. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw.

Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku.

– Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada – wyjaśnia regionalny rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, Anna Ilukiewicz.

Z tarczy 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność, jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze świadczenia postojowego muszą odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana nie dłużej niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej już je otrzymali. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r.

Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

 

Autor: K. Kantor/ZUS
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, zwolnienie, składki
Jesteś na kwarantannie lub w izolacji? ZUS sam pozyska dane i wypłaci świadczenia chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam będzie pozyskiwać dane o kwarantannie i izolacji do wypłaty świadczeń chorobowych. Osoby skierowane na kwarantannę lub objęte izolacją domową ubiegające się o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV