Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Jesteś na kwarantannie lub w izolacji? ZUS sam pozyska dane i wypłaci świadczenia chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam będzie pozyskiwać dane o kwarantannie i izolacji do wypłaty świadczeń chorobowych.

Osoby skierowane na kwarantannę lub objęte izolacją domową ubiegające się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą także mieć zwolnienia lekarskiego. Konieczne jest tylko zawiadomienie swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Przebywającym na kwarantannie przysługuje prawo do świadczeń chorobowych pod pewnymi warunkami.

Jak wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych, jeżeli są objęte ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

00:00 / 00:00

Po wejściu w życie zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na tej podstawie płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe i zasiłek opiekuńczy.

Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS
Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich placówkach ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem na zdalną konsultację. Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich placówkach ZUS...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV