Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tajemnice Wzgórz Dylewskich odkrywane przez artystów z całej Polski

Fot. W. Skrobot

W Glaznotach, niewielkiej miejscowości zagubionej w nieco tajemniczej krainie Wzgórz Dylewskich, dzieją się ciekawe artystycznie rzeczy.

W tej chwili realizujemy projekt pleneru artystycznego – tłumaczy regionalista doktor Wiesław Skrobot:

Składa się z dwóch części, jedną z ich jest plener rzeźby w kamieniu. Tutaj przybyli artyści z Gdańska, Wrocławia Krakowa, Wieliczki i innych miejsc Polski.  Natomiast w plenerze malarskim bierze udział grono artystów z Iławy, Ostródy.

 

Mamy zespół składający się z 22 osób. Efektem ich pracy mają być dzieła, które będą przedstawiały wartości Wzgórz Dylewskich, które na co dzień nie są dostrzegane i trzeba je wydobyć, dzięki znajomości tej krainy.

Doktor Wiesław Skrobot dodał także, że przygotowania do pleneru zaczęły się już w maju i czerwcu. Wtedy organizatorzy przygotowali dla artystów objazdy po Wzgórzach Dylewskich, aby poznali teren.

To bardzo twórczy projekt. Warto już teraz zapoznać się z pracą uczestników. Szczególnie interesujące jest chyba podglądanie pracy rzeźbiących w kamieniu, a odbywa się to na terenie dawnego gospodarstwa pastora tzw. „pole obrzędowe” przy gotyckim kościele wiejskim w Glaznotach, w sąsiedztwie kamiennego Kręgu Wspólnoty Kultur.

Wernisaż przewidziany jest na dzień 30 września, podczas podsumowania Europejskich Dni Dziedzictwa na Wzgórzach Dylewskich. Wydarzenie to zorganizowane zostanie we wspomnianym kościele.

Fot. W. Skrobot

Fot. W. Skrobot

Poszukiwanie imienia ukrytej w kamieniu postaci. Fot. W. Skrobot

Fot. W. Skrobot

Autor: R.Lesiński

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeźba, malarstwo, wernisaż
Wernisaż jubileuszowych wystaw prac Tadeusza Czaplińskiego i Lidii Sawczuk

W Galerii Amfilada w Kamienicy Naujacka można oglądać prace Tadeusza Czaplińskiego i Lidii Sawczuk. Jak mówi Marzena Fiedorowicz z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie jest to...

Zamknij
RadioOlsztynTV