Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szukają zapomnianych cmentarzy. Grupa studentów porządkuje mogiły z czasów wojennych

Fot. lyckfotomuzeum.wordpress.com

Zarośnięte, zniszczone i zapomniane – tak bardzo często wyglądają stare cmentarze na Warmii i Maurach. Od kilku lat grupa polsko-niemieckich studentów odnajduje i porządkuje takie miejsca.

W wielu tych miejscach pochówki odbywały się w czasie I i do końca II wojny światowej. Jednak przez lata cmentarze popadły w kompletne zapomnienie i ruinę.

Jak powiedziała dr inż. Marta Akincza z Katedry Architektury Krajobrazu UWM, praca przy inwentaryzacji starych cmentarzy zaczyna się od wizyty w archiwum.

Pierwszą pracą, którą wykonujemy, jest praca w Archiwum Państwowym w Olsztynie, ale nie tylko w Olsztynie, ponieważ ci historycy z Düsseldorfu zbierają również informacje z archiwów, które mogą mieć materiały z terenu dawnych Prus Wschodnich. Znajdujemy informacje o tym, jak ktoś się z kimś pokłócił o ziemię, tragiczne historie, jak komuś dzieci umierały. Czasem można byłoby takie filmy kręcić, które na pewno byłyby hitami.

00:00 / 00:00

Studenci sukcesywnie od 2017 roku docierają do kolejnych miejsc.

Co roku jesteśmy na innym cmentarzu. Dwa lata temu był Sztynort, w zeszłym roku była Krutyń, w tym roku będzie Zdunowo w Puszczy Piskiej. Poprzednio właśnie w Puszczy Piskiej było po kilka cmentarzy. Jesteśmy tam we współpracy z nadleśnictwem czy jakimiś gminami, w zależności od tego, gdzie jesteśmy. Zdarzało się, że spontanicznie dołączają do nas stowarzyszenia czy pojedyncze osoby, które wpadną na dzień-dwa. Ważne jest, żeby posprzątać, poukładać, a czasem odnaleźć krzyż czy tablicę.

00:00 / 00:00

Po uporządkowaniu cmentarza studenci sporządzą dokumentację takiego miejsca i weryfikują informacje o pochowanych tam osobach.

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cmentarz
Motocyklowy rajd weteranów. Wspierają rodziny żołnierzy poległych na misjach

Przemierzają motocyklami całą Polskę, by upamiętnić swoich kolegów poległych na zagranicznych misjach. W tym roku po raz trzeci odbywa się Rajd Motocyklowy Weteranów. Jego uczestnicy odwiedzili...

Zamknij
RadioOlsztynTV