Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Szukają zapomnianych cmentarzy. Grupa studentów porządkuje mogiły z czasów wojennych
Zarośnięte, zniszczone i zapomniane – tak bardzo często wyglądają stare cmentarze na Warmii i Maurach. Od kilku lat grupa polsko-niemieckich studentów odnajduje i porządkuje takie miejsca.
W wielu tych miejscach pochówki odbywały się w czasie I i do końca II wojny światowej. Jednak przez lata cmentarze popadły w kompletne zapomnienie i ruinę.
Jak powiedziała dr inż. Marta Akincza z Katedry Architektury Krajobrazu UWM, praca przy inwentaryzacji starych cmentarzy zaczyna się od wizyty w archiwum.
Pierwszą pracą, którą wykonujemy, jest praca w Archiwum Państwowym w Olsztynie, ale nie tylko w Olsztynie, ponieważ ci historycy z Düsseldorfu zbierają również informacje z archiwów, które mogą mieć materiały z terenu dawnych Prus Wschodnich. Znajdujemy informacje o tym, jak ktoś się z kimś pokłócił o ziemię, tragiczne historie, jak komuś dzieci umierały. Czasem można byłoby takie filmy kręcić, które na pewno byłyby hitami.
Studenci sukcesywnie od 2017 roku docierają do kolejnych miejsc.
Co roku jesteśmy na innym cmentarzu. Dwa lata temu był Sztynort, w zeszłym roku była Krutyń, w tym roku będzie Zdunowo w Puszczy Piskiej. Poprzednio właśnie w Puszczy Piskiej było po kilka cmentarzy. Jesteśmy tam we współpracy z nadleśnictwem czy jakimiś gminami, w zależności od tego, gdzie jesteśmy. Zdarzało się, że spontanicznie dołączają do nas stowarzyszenia czy pojedyncze osoby, które wpadną na dzień-dwa. Ważne jest, żeby posprzątać, poukładać, a czasem odnaleźć krzyż czy tablicę.
Po uporządkowaniu cmentarza studenci sporządzą dokumentację takiego miejsca i weryfikują informacje o pochowanych tam osobach.
Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko