Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Szubienice” po kontroli nadzoru budowlanego

Fot. A. Niebojewska

Ratusz ma przygotować szczegółową ekspertyzę dotyczącą stanu zachowania i sposobu naprawy olsztyńskich szubienic. Chodzi o dawny Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi w śródmieściu od prawie 70 lat.

Takie są wstępne zalecenia kontroli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Olsztyna. W ubiegłym tygodniu podobną kontrolę przeprowadził wojewódzki konserwator zabytków, który stwierdził, że pomnik jest w złym stanie technicznym i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Takiego zagrożenia nie widzi już inspektor budowlany Krzysztof Solnica.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi uwagami, obiekt został prawidłowo zabezpieczony – wysokim, ażurowym ogrodzeniem. Więc w tej chwili uważam, że bezpośredniego zagrożenia nie ma. Jak otrzymamy ekspertyzę, to wydajemy decyzje i określimy termin.

Chodzi o termin naprawy pomnika, o który od 30 lat trwa spór między ratuszem, a lokalnymi działaczami i organizacjami niepodległościowymi, domagającymi się jego usunięcia. Prezydent Olsztyna zdecydował o pozostawieniu monumentu powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców i konsultacje ze środowiskami naukowymi.

Na razie urząd nie dostał oficjalnych pism z zaleceniami pokontrolnymi wojewódzkiego konserwatora zabytków, ani inspektora budowlanego.

„Szubienice” zagrażają życiu ludzi. Koszt remontu to przynajmniej kilkaset tysięcy złotych

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, pomnik, szubienice, Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej
Kontrowersyjny baner na olsztyńskich „szubienicach”. Miasto zapowiedziało usunięcie

Urząd Miasta w Olsztynie polecił podległej jednostce zajmującej się pomnikami w mieście usunięcie banera zawieszonego nocą na Pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej. Przedstawia on rosyjską flagę, a...

Zamknij
RadioOlsztynTV