Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Szpitale chcą lepiej zabezpieczyć cyfrowe dane pacjentów
Szpitale i centra zdrowia psychicznego z województwa warmińsko-mazurskiego zabezpieczają się przed cyberatakami. Trwa nabór wniosków z ogólnopolskiego programu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Do tej pory 34 placówki medyczne z regionu złożyły wnioski o dotację. Ich projekty poprawy cyberbezpieczeństwa są warte 14 milionów złotych. Na co mogą przeznaczyć pieniądze?
M.in. na urządzenia, oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, w tym: systemy do tworzenia kopii danych, czy systemy antywirusowe. Można też przeprowadzić szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników
– wymieniła Agnieszka Budziszewska z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.
Wnioski złożyły m.in. wojewódzki i dziecięcy szpital z Olsztyna, ale także placówki z Elbląga, Ostródy, Giżycka, Działdowa i Biskupca. Wciąż jednak trwa nabór. Do rozdysponowania w naszym regionie jest jeszcze 4,5 miliona złotych. Dokumenty można składać do końca listopada w warmińsko-mazurskim oddziale NFZ.
Wsparcie otrzymał m.in. szpital rehabilitacyjny w Ameryce pod Olsztynkiem
Zmodernizowana zostanie sieć wifi dla pacjentów i pracowników, system kontroli dostępu i logowania, zakupione zostaną programy antywirusowe.
Zabezpieczenie danych jest kluczowe we współczesnym świecie. To bezpieczeństwo naszych pacjentów
– przekonywał Leszek Chmielewski, główny informatyk placówki.
Pieniądze pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W całym kraju NFZ podpisał już ponad 600 umów. Wartość wsparcia w skali kraju sięga prawie 250 mln złotych.
Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej
Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko