Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szlak Świętej Warmii wśród pięknych zakątków kraju. Region przygotował letnią propozycję dla milionów Polaków

Fot. Adobe Stock

W tym roku około 90 procent Polaków spędzi urlop w kraju – wynika z badań rynkowych. Wakacje sprzyjają możliwości odkrywania pięknych zakątków kraju.

Szlak Świętej Warmii to specjalnie opracowane i sprawdzone trasy: piesze, rowerowe i konne. Powiat olsztyński, od tego roku, proponuje turystom zwiedzanie pielgrzymkowego Szlaku Świętej Warmii. O wyjątkowości Warmii świadczy, między innymi bogate dziedzictwo architektury sakralnej.

W skali kraju takich obiektów jest bardzo dużo, bo ponad 2,5 tysiąca. Wśród nich są: sanktuarium w Gietrzwałdzie – jedyne w kraju oficjalnie uznane przez Kościół miejsce cudu objawień Matki Boskiej oraz Święta Lipka, zwanej Częstochową Północy. Co roku odwiedza je około miliona turystów.

Szlak Świętej Warmii tworzy szesnaście „stacji”. To znane, nie tylko w regionie, miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym.

Pierwsza z nich to Bałdy – Wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, Reszel, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, turystyka, Świeta Lipka, Bisztynek, Glotowo, Stoczek Klasztorny, Święta Warmia
Uroczystości Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce

W Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce odbyły się uroczystości Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Liturgii podczas sumy odpustowej przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV