Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef MZ: wkroczyliśmy w piątą falę. Wprowadzamy obowiązkową pracę zdalną w administracji

Fot. Tomasz Gzell/PAP

– Ostatnie dane mówią o 30 586 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Wkroczyliśmy w piątą falę, która będzie dynamicznie się rozwijała – stwierdził.

Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia

– powiedział szef resortu zdrowia.

Dzisiejszy wynik to 30 586 nowych zakażeń. To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali, mówię o ostatniej fali jesiennej. Tam maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys.

Resort przekazał, że nowe przypadki, o których poinformowano w środę, wykryto u osób z województw: mazowieckiego (5594), śląskiego (4647), małopolskiego (3471), dolnośląskiego (2458), pomorskiego (2341), wielkopolskiego (2195), podkarpackiego (1789), lubelskiego (1362), łódzkiego (1360), zachodniopomorskiego (1091), warmińsko-mazurskiego (1034), kujawsko-pomorskiego (986), opolskiego (623), świętokrzyskiego (585), podlaskiego (518) i z lubuskiego (354).

W Warmińsko-Mazurskiem najwięcej zakażeń – 204 wykryto w Olsztynie, 119 w powiecie olsztyńskim, 72 w powiecie iławskim, po 52 w Elblągu i powiecie działdowskim, 51 w powiecie szczycieńskim, a 50 w kętrzyńskim. Jedynym powiatem z jednocyfrową liczbą zakażeń jest węgorzewski, gdzie odnotowano 6 przypadków. Zmarło 19 osób, 15 miało choroby współistniejące.

– Liczba zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim wzrosła prawie dwukrotnie, porównując tydzień do tygodnia i wynosi 1034 – przekazał Janusz Dzisko, dyrektor wojewódzkiej stacji sanepidu. Badania wykazują też coraz więcej przypadków zakażeń omikronem.

Mnie szczególnie martwi ta sytuacja, że w tej ogromnej masie badań, które teraz wykonujemy, mamy 30% dodatnich wyników, co świadczy o tym, że u co trzeciego pacjenta, którego badamy, potwierdzamy obecność koronawirusa. Oznacza to także, że rozprzestrzenienie wariantu omikron staje się powszechne.

00:00 / 00:00

W regionie jest 49 zakażeń wariantem omikron. Jak dodał Janusz Dzisko, ten rodzaj zakażenia występuje już praktycznie we wszystkich powiatach.

Pierwszy przypadek był w powiecie giżyckim i sytuacja była jasna, bo osoba zakażona wróciła z Anglii. Z wywiadów epidemiologicznych wynika, że zaczynają się zakażenia rodzime – czyli nie od osób wracających zza granicy, ale od osób współzamieszkujących, współpracujących czy współprzebywających.

00:00 / 00:00

Wskaźnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców wynosi w regionie 7,28. To siódmy wynik w kraju. Najwyższy – 10.31 jest na Śląsku i na Mazowszu. Na kwarantannie w regionie jest prawie 16 700 osób.

W kraju na COVID-19 ostatniej doby zmarło 75 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 300 chorych. Liczba potwierdzonych od początku pandemii przypadków to 4 373 718, zmarło 103 062 chorych.

Niedzielski: wprowadzamy pracę zdalną w administracji publicznej, zachęcamy do niej pracodawców

– Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej, w ciągu najbliższych dni będzie rozporządzenie w tej sprawie – poinformował minister Adam Niedzielski.

W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy.

Minister zaapelował do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy o to, „by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem”.

Wskazał, że jeśli nie zmniejszy się mobilność, nie zmniejszy się liczby okazji do transmisji wirusa, „to niestety musimy liczyć się nadal z tak bardzo dynamicznym wzrostem liczby zakażeń”.

 

Autor: B. Gajlewska / K. Lechowicz-Dyl, Sz. Zdziebłowski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska / K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uwaga, pilne, koronawirus, praca zdalna, COVID-19, zakażenia
Rośnie liczba zakażeń. Jak wygląda sytuacja w szpitalach w Elblągu i Braniewie?

W Elblągu oraz powiatach elbląskim i braniewskim rośnie liczba testów wykrywających zakażenie koronawirusem. Tylko wczoraj wykonano ich ponad 400. Potwierdzono zakażenie u około 100 mieszkańców subregionu...

Zamknij
RadioOlsztynTV