Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef MON złożył żołnierzom życzenia w dniu Święta Wojska Polskiego

fot. P. Getka

W Święto Wojska Polskiego przyjmijcie wyrazy uznania oraz życzenia sukcesów, a także satysfakcji z pracy i służby – napisał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w życzeniach dla żołnierzy opublikowanych w poniedziałek na Twitterze MON.

„W święto Wojska Polskiego oddajemy hołd triumfowi oręża polskiego nad bolszewikami. W sierpniu 1920 roku odwróciły się losy Europy – żołnierz polski zatrzymał niesioną na ostrzach bagnetów czerwoną nawałę” – przypomniał wicepremier. Dodał, że wartości, takie jak „honor i wierność Ojczyźnie pozostały niezmienne”.

Podkreślił także wagę współpracy w ramach NATO, której celem, jak napisał, jest zapewnienie bezpieczeństwa Polski i Europy.

Minister Błaszczak przypomniał także o współczesnym kontekście obchodzonego dziś święta. Porównał inwazję bolszewicką z roku 1920 do rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. „Wojna za naszą wschodnią granicą przypomina nam, czym jest walka w obronie wolności i niepodległości” – napisał.

Szef MON będzie razem z prezydentem Andrzejem Dudą brał udział w głównych obchodach Święta Wojska Polskiego. Wieczorem pojedzie do Elbląga, gdzie na Wyspie Spichrzów zaplanowano koncert piosenki wojskowej państw NATO oraz piknik wojskowy.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też „cudem nad Wisłą”. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Ponownie wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.

Autor: M. Szukała
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MON
Prezydent na grobach żołnierzy: widać, jaka jest cena wolności

Dowódcy przyprowadzają tu żołnierzy, by zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości - powiedział w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach prezydent Andrzej Duda. Wyraził...

Zamknij
RadioOlsztynTV