Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent na grobach żołnierzy: widać, jaka jest cena wolności

Fot. PAP/Rafał Guz

Dowódcy przyprowadzają tu żołnierzy, by zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości – powiedział w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach prezydent Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że współcześnie polscy żołnierze są gotowi bronić swojego kraju i nieść pomoc sojusznikom. Podkreślił, że większość odwiedzających w przeddzień Święta Wojska Polskiego wojskowe Powązki, to żołnierze, którzy przychodzą, „by pochylić głowę nad grobami swoich poprzedników, którzy walczyli i zwyciężyli, ale polegli”.

Dowódcy przyprowadzają tutaj żołnierzy także po to, żeby zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości, żeby to nie było tylko abstrakcją – że żołnierz służy po to, by bronić ojczyzny. Jak są dziesięciolecia pokoju wydaje się, że służba w wojsku to w zasadzie normalna praca, może nawet w lepszych warunkach. Dopiero kiedy człowiek sobie uświadom, po co ta służba wojskowa jest, to zaczyna ona być poważna.

Podkreślił, że polegli w wojnie 1920 r. „zginęli w zupełnie innych, wcześniej Polski nie było, kiedy jej los był niepewny”.

Przypomniał, że udało się wtedy stworzyć milionową armię, do której zgłosili się nie tylko doświadczeni żołnierze, ale i młodzi ludzie bez przeszkolenia.

A jednak poszli, poszli i zwyciężyli. W samej bitwie warszawskiej 4,5 tys. z nich zginęło na pewno, bo 10 tysięcy zostało niezidentyfikowanych i zaginionych 22 tysiące rannych. To jest cena, którą Rzeczpospolita płaciła, żeby powstać z popiołów, z martwych i przetrwać najtrudniejsze momenty.

Święto Wojska Polskiego

W poniedziałek, w Święto Wojska Polskiego, prezydent będzie tradycyjnie uczestniczył razem z małżonką w mszy świętej w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. Na mszy obecny będzie m.in. również wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Piłsudskiego o godz. 12, to kolejny punkt uroczystości z udziałem głowy państwa. Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe. Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Szef MON wieczorem przyjedzie do Elbląga, gdzie na Wyspie Spichrzów zaplanowano koncert piosenki wojskowej państw NATO oraz piknik wojskowy.

Redakcja: A. Niebojewska za PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mariusz Błąszczak, Święto Wojska Polskiego, MON
Weekend z żołnierzami. Wojsko zaprasza na pikniki

To najważniejszy moment w wojskowym kalendarzu - przypadające 15 sierpnia święto Wojska Polskiego. Żołnierze nie będą świętowali wyłącznie we własnym gronie. Każdy może dołączyć podczas pikników...

Zamknij
RadioOlsztynTV