Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef MON o ćwiczeniach Anakonda: zależy nam, aby polskie wojsko było przygotowane do wyzwań

Fot. fotolia.pl

Wszystko jest już gotowe do manewrów – poinformował minister obrony narodowej po odprawie z dowódcami w siedzibie Dowództwa Operacyjnego. Mariusz Błaszczak zapoznał się z przygotowaniami do największych w Polsce ćwiczeń pod kryptonimem Anakonda-18.

Minister poinformował, że w tegorocznej edycji będą sprawdzane przede wszystkim siły powietrzne i ich współdziałanie z innymi wojskami:

Głównym zadaniem jest sprawdzenie gotowości, zdolności i interoperacyjności poszczególnych formacji. Zależy nam na tym, żeby wojsko polskie było bardzo dobrze przygotowane do wyzwań. Myślę tutaj o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także o naszej współpracy z wojskami Stanów Zjednoczonych.

Minister poinformował też, że Anakonda będzie okazją do wydania certyfikatu wielonarodowej Dywizji w Elblągu. To struktura, o której utworzenie zabiegała Polska i której wstępną koncepcję zatwierdzono w trakcie szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Dowódca operacyjny generał Tomasz Piotrowski mówił, że Anakonda będzie nie tylko sprawdzianem dla armii ale też dla pozostałych służb, które w razie kryzysu mogłyby współdziałać z wojskiem. Manewry zostały podzielone na dwie główne części:

Od 7 do 16 listopada – część ćwiczenia taktycznego z wojskami. Przeciwdziałając zagrożeniom hybrydowym, wojska w kilkunastu lokalizacjach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, będą realizowały szkolenie zgrywające. Druga część prowadzona od 26 listopada do 6 grudnia będzie miała charakter dowódczo-sztabowy. Będziemy się koncentrować głównie na przygotowaniu, sprawdzeniu i osiągnięciu gotowości przez stanowiska dowodzenia.

00:00 / 00:00

W ćwiczeniach będą uczestniczyć żołnierze z 10 krajów NATO. W sumie na poligonach w Polsce oraz w państwach bałtyckich będzie się szkolić około 12,5 tysiąca wojskowych, którzy ćwiczyć będą między innymi na poligonie w Orzyszu.

Ćwiczenia Anakonda to cykliczne manewry organizowane co dwa lata od 2006 roku.

 

Autor: K. Kantor/IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, Mariusz Błąszczak, manewry, Tomasz Piotrowski
Rosja modernizuje instalacje militarne w Kaliningradzie. Telewizja CNN publikuje i analizuje zdjęcia satelitarne

Według amerykańskiej telewizji, Rosjanie budują między innymi dziesiątki nowych bunkrów w rejonie Primorska w obwodzie kaliningradzkim. Opublikowane przez CNN fotografie pochodzą od izraelskiej firmy ImageSat International....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV