Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szczyt zachorowań przed nami, a dostępność szczepionek od lat jest problemem

Fot. fotolia.com

Liczba zakażeń grypopodobnych w ostatnich dniach wzrosła, w województwie warmińsko-mazurskim to już ponad 2200 przypadków tygodniowo.

Jest ich dwa razy więcej niż o tej porze w zeszłym roku – alarmuje zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Olsztynie Agnieszka Wabik:

Lekarze rzeczywiście zgłaszają nam bardzo dużo przypadków podejrzenia grypy. Mamy też informacje o hospitalizacjach, obecnie 24 osób – najwięcej jest dzieci w wieku od 0 do 4 lat.

00:00 / 00:00

Wśród zgłoszonych infekcji nie ma potwierdzonych przypadków grypy, ale do tego potrzebne jest pobranie przez lekarzy wymazów, co nie jest często praktykowane. Specjaliści apelują o to, by szczepić się przeciw grypie, bo szczyt zachorowań jeszcze przed nami. W Polsce zwykle przypada na pierwsze miesiące po nowym roku.

Kupienie szczepionki nie jest jednak łatwe. Ich dostępność w aptekach od lat stanowi problem. Teraz osiągalny jest głównie jeden z preparatów, i to nie ten, o który klienci pytają najczęściej – czyli w stu procentach refundowany dla seniorów Vaxigrip Tetra.

Jego dostępność to teraz około 9 procent, a kolejne dostawy zapowiedziane są dopiero na listopad

– przekazał Konrad Okurowski z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie.

Seniorzy mogą jednak zaszczepić się za darmo w przeznaczonych do tego celu punktach. Ministerstwo Zdrowia przeprowadza bezpłatną akcję szczepień m.in. dla personelu medycznego, farmaceutów, nauczycieli, seniorów czy pensjonariuszy DPS-ów. Na na stronie pacjent.gov.pl jest mapa punktów, które prowadzą takie szczepienia – tylko w Olsztynie jest ich 15.

Żeby umówić się na zastrzyk, nie jest potrzebne skierowanie.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa, choroba
Lepiej szczepić się przeciwko grypie czy koronawirusowi? Słuchaj Porannych Pytań z Elbląga

Warto szczepić się zarówno przeciwko grypie jak i koronawirusowi zwłaszcza, że nie kolidują ze sobą – mówił goszczący w Porannych Pytań dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarnej w...

Zamknij
RadioOlsztynTV