Szczątki balonu z nadajnikiem GPS pod Oleckiem. Policja zabezpieczyła znalezisko
W gminie Wieliczki koło Olecka znaleziono w piątek szczątki najprawdopodobniej balonu meteorologicznego z GPS. O sprawie powiadomiono ABW i prokuraturę rejonową w Olecku – poinformowała policja.
Jak powiedziała podkom. Dominika Olszewska z Komendy Powiatowej Policji w Olecku, w piątek ok. godz. 8 w miejscowości Sobole w gminie Wieliczki zostały znalezione szczątki przedmiotu przypominającego balon najprawdopodobniej meteorologiczny. 50 metrów dalej znaleziono urządzenie GPS, na którym znajdowały się napisy w języku angielskim prawdopodobnie numer seryjny. Dodała, że znalezisko było na polu, a powiadomili o nim pracownicy zakładu energetycznego.
Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce znalezienia przedmiotu, jak i samo znalezisko. Nie stwierdzono, aby przedmiot ten stwarzał zagrożenie. O sprawie została powodowana Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prokuratoria Rejonowa w Olecku. Policjanci będą prowadzić dalsze czynności pod nazwą prokuratury. Będą ustalać przeznaczenie i pochodzenie przedmiotu oraz w jakich okolicznościach się tam znalazł
– mówił aspirant Andrzej Jurkun z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji.
Na Warmii i Mazurach odnajdywano w ostatnich latach szczątki balonów meteo służących do mierzenia ciśnienia, temperatury i wilgotności powietrza. Były na nich napisy wykonane cyrylicą. Balony odnajdywano m.in. pod Ełkiem, Szczytnem i Ostródą.
Ostatni taki przypadek odnotowano 14 stycznia na prywatnej posesji w Pieczarkach w gminie Pozezdrze. Według służb wojewody do balonu doczepione było sznurkiem pudełko, z którego wystawały kable. Na pudełku było kilka znaków cyrylicy.
Województwo warmińsko-mazurskie graniczy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej. Pod Królewcem znajduje się rosyjska stacja meteorologiczna. Od miejsca wypuszczenia do miejsca upadku na ziemię balon może przy silnym wietrze przebyć ponad 200 km.
Posłuchaj wypowiedzi
Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski



























